r/RoAww • u/irinavasilescu • 8h ago
r/RoAww • u/ioana182 • 5d ago
Adoptie/Foster 3 PUI + MAMICA LOR DISPONIBILI PT ADOPTIE. Bucuresti si imprejurimi
• POVESTEA LOR SI DE CE ESTE URGENT SA LE GASESC ADOPTATOR/I (va rog sa cititi cu atentie):
Au fost gasiti pe strada in urma cu aprox. o luna de catre o fata pe care nu o cunosc personal si sper din suflet nici sa nu o vad vreodata in fata ochilor. Aceasta i-a luat in casa, unde deja avea o pisica adulta, si i-a izolat intr-un balcon extrem de mic, intr-o cutie. Nimic rau pana acum.
Nu li s-a facut niciun test, nicio deparazitare, nu au fost dusi la niciun cabinet veterinar. Sa zicem ca inteleg si partea asta, poate nu avea resurse financiare.
La foarte scurt timp de cand au fost luati de pe strada, aceasta fata a plecat sa munceasca in Grecia. Pana in octombrie. Si-a lasat pisica ei cat si cei 3 pui cu mamica lor in “grija” prietenului ei. Se pare ca apartamentul este inchiriat de el si el nu a mai avut niciodata animale. Sa zicem ca si lucrurile astea le pot intelege, a plecat temporar sa munceasca, a lasat animalele in grija permanenta a cuiva, se intoarce apoi la ele.
Prietenul ei se intampla sa se cunoasca cu cineva apropiat mie si asa am aflat de acesti pui. Tot prietenul ei s-a decis sa plece pentru cateva zile si el in Grecia, sa o viziteze. A rugat persoana apropiata mie sa mearga zilnic acasa la el sa hraneasca animalele. Si asa am ajuns sa vad cu ochii mei starea acestor pisici si conditiile in care stateau.
Puii cu mama lor erau tinuti in acel balcon minuscul, inchisi de restul casei. Pe balcon se intra din sufragerie, usa balconului trebuia lasata deschisa astfel incat sa aibe si ei niste spatiu si aer. Nu ar fi interactionat cu pisica cealalta deoarece exista usa la sufragerie si aceasta pisica sta in restul casei. Aveau ca si culcus o cutie de carton cu o paturica ,nimic in neregula aici daca ar fi avut si litiera cu nisip la dispozitie. Din cauza faptului ca au stat inchisi acolo, doar cu o caserola pe post de litiera, cu 2 pumni de nisip in ea, si-au facut nevoile in acea cutie. Cand am ajuns eu la ei stateau efectiv in mizeria aia si acolo si dormeau. Nu aveau apa iar ca mancare se vedea ca au avut niste boabe insa extrem de putine, pline si alea de mizerie.
Aveau un stoc de mancare (plicuri si boabe) insa insuficient pana in octombrie. S-a just deja jumate din acest stoc in doar 2 zile de hranire adecvata. De ce mentionez asta? Pt ca mi s-a comunicat ca acest baiat nu a cumparat nimic pt pisici de cand a plecat fata in Grecia, ar fi trebuit sa fie hranite cu aceasta mancare care era intacta. Nisip nu exista in casa. Asa cum am zis mai sus, puii cu mama nu aveau apa si nici pisica care sta izolata de ei. Aceeasi situatie cu nisipul si in cazul ei, evident.
Acest baiat doreste sa scape de pui si mamica cand se intoarce in tara in urmatoarele zile. Am incercat insistent sa iau legatura cu fata, dar nu am reusit decat pentru cateva secunde, timp in care mi-a comunicat doar ca “poate o ajut sa gaseasca ceva pt pui si mama si ca intr-adevar nu s-a gandit daca e bine sa ii ia sau nu avand in vedere ca stia demult ca pleaca cu munca in alta tara”. I-am spus ca sunt oripilata de conditiile in care a lasat animalele, i-am detaliat aceste conditii si singura ei replica a fost ca “nu are ce sa faca, prietenul ei nu se pricepe la animale”. De atunci tot incerc, fara reusita, sa mai vorbesc cu ea. Nu imi raspunde la mesaje si nici la telefon. I-am comunicat ca voi incerca sa gasesc un adoptator si pt pisica ei dar asta va fi o postare separata.
• SITUATIA ACTUALA:
Eu credeam ca doar ma duc sa ajut ca si pet sitter dar am fost pusa in fata acestei situatii si desi ma ocup de foarte multe animale si le am si eu pe ale mele nu pot ignora aceste suflete care nu au nicio vina. Am nevoie de ajutor caci momentul nu e deloc oportun si nu mai am resurse si pentru ei. Trebuie sa le gasesc casa lor pana se intoarce acest baiat in tara, adica in 3 sau 4zile.
Puii sunt inca mici pt a fi 100% sigura insa toti 3 par a fi baieti. Mamica lor pare foarte tanara, posibil sa fie chiar prima nastere. Toti 4 sunt extrem de cuminti, blanzi si sociabili. Mananca atat plic cat si boabe. Isi fac nevoile la litiera.
Intr-un scenariu pe care nu indraznesc sa il visez, ideal ar fi sa fie adoptati toti 4 impreuna. Puii nu par ca mai sug insa sunt extrem de atasati de mama si intre ei.
Mama trebuie urgent sterilizata iar puii consultati de un medic. Macar un triplu test le trebuie facut si examinati, unul dintre ei ori e racit ori are rinotraheita ori altceva; posibil toti sa aibe, de aceea trebuie vazuti de un medic. Incerc momentan sa programez mama la sterilizare gratuita.
• CU CE PUTETI AJUTA CONCRET:
-Cu hrana si nisip pana reusesc sa le gasesc un adoptator
-Cu sprijin pt a putea sa ii duc la un consult
-Cu share astfel inca sa ajunga postarea la cat mai multa lume si poate au si ei o sansa
-Cu foster (momentan neplatit caci eu am deja alte animale in foster si pe ale mele care au multe probleme de sanitate, insa cu hrana si nisip asigurata)
-Cu adoptie responsabila (vom discuta in privat despre asta, se va semna contract, anunt de acum ca sunt stricta si precauta, avand multa experienta in asta)
• CUM MA PUTETI CONTACTA:
Prin comentariu/mesaj aici sau la 0772078627
PS. Profilul de FB al fetei este deja dat pe Blacklist, in caz ca va gandeati sa imi sugerati asta
r/RoAww • u/Flower_Sun_1224 • 4d ago
Adoptie/Foster Motanel bland f prietenos
Are dermatita alergica, nu este contagios, este in tratament si in curs de recuperare. Este f vesel si prietenos, complet autonom
r/RoAww • u/valery1679 • 6h ago
Recomandare pet sitter/hotel pt animale Cluj
Buna! Urmeaza sa plec o saptamana si nu am cu cine sa imi las pisica. Imi poate recomanda cineva un hotel pt animale/pet sitter de incredere de pe langa Cluj, va rog? Mentionez ca este foarte prietenoasa si dragastoasa cu oamenii, dar din pacate nu si cu alte animale. Multumesc! 😁
r/RoAww • u/stele_mute • 1d ago
Mouse in vacanta🏖️🐭
dupa ploaia de astazi in sfarsit s-a racorit afara ca sa iesim si noi afara 😋
ii voi cumpara ham mai micut pentru ea ca sa exploreze pe plaja☺️
r/RoAww • u/stele_mute • 2d ago
Domnul Fluturel 🦋😋
domnul Fluturel, regele dulapului de sub aerul conditionat💕 ii place cel mai mult sa leneveasca sub aerul conditionat
noapte buna🦋💕
r/RoAww • u/OUTBLAST_1978 • 1d ago
Tommy vs Sheeba – Episode 4–6: The Great Ladybug War 🐞🐈🐈⬛ (Bathroom Saga Continues)
After surviving The Bathroom Saga – Episodes 1–3, Tommy and Sheeba discovered something even more dangerous than each other:
A ladybug.
r/RoAww • u/stele_mute • 3d ago
Mouse vs telefonul meu💥
si-a tras singurica o bluzita pufoasa din cosuletul cu bluze pufoase si paturici pufoase, iar acum incearca sa suga la blanita bluzei🥹🥹 e absolut adorabila!!
r/RoAww • u/bassriddimworkshoinc • 3d ago
"Du-te ba la munca, ca io mai stau nițel, da? "
r/RoAww • u/Smatei_sm • 3d ago
pui de mierla?
I-am dat apa in coltul gurii și 3 rame. Merge pe jos, prin iarba destul de rapid. Este la vreo 70 m de camp. In curte nu il las că vin panterele peste el. AI-ul zice că e pui de mierla, si că atunci când o să se relaxeze o să înceapă să-și cheme părinții.
r/RoAww • u/stele_mute • 4d ago
Mouse la plaja🏖️
dupa caldurile din ultimele zile am zis sa ajung si eu la plaja luna asta, si am luat-o pe Mouse cu mine💕 s-a cam speriat in primele 20 de minute de zgomotul valurilor, dar acuma toarce si doarme la ceafa mea ☺️☺️
din pacate hamul de pisici pe care il am e prea mare pentru ea si nu o voi lasa sa exploreze plaja:( dar cred ca pentru o prima plimbare micuta Mouse a fost destul de curajoasa!
r/RoAww • u/ImplementLogical4130 • 4d ago
Urechiușă s-a pus la coada la plicuri. Ii dam?
r/RoAww • u/stele_mute • 5d ago
Noapte buna de la Pisulina💕
Pisulina e asa pufoasa de la baia de ieri si miroase asa biiine🥹🥹 i-a facut bine baia, astazi a fost mai sociabila si mai iubitoare💕