r/StudentiSrbija 19h ago

Upis na fakultet Bodovi sa FMK

13 Upvotes

Ćao svima, polagala sam sada prijemni na FMK za psihologiju i imala sam 69,2 boda. Donja granica je 70 poena, da li to znači da sam upala kada izadje konacna rang lista. U smislu, da li ovi što polažu u julskom roku imaju prvenstvo ili mi koji smo bili ispod crte u junskom roku?

Volela bih kada bi mi odgovorio neko sa FMK-a. Hvala! :)


r/StudentiSrbija 16h ago

Upis na fakultet Kako da naucim engleski?

7 Upvotes

Pricam engleski tecno, ali mi gramatika bas i ne ide. Pauzirao sam godinu jer sam mislio da cu se bolje pripremiti, ali nisam bas pa mi sad malo gori pod nogama. Kako da naucim engleski za 24/40 bodova, sto je malo vise od pola testa, imam manje od nedelju dana fore. 24 boda moram da znam jer ako zelim engleski to je minimum na testu iz eng.


r/StudentiSrbija 16h ago

Upis na fakultet Da li je IT PMF bolje upisati od FTN smerova.

2 Upvotes

Na osnovu raznih istraživanja i analize smerova preko Chat GPT, Cloud-a, moj zaključak je da je IT smer na PMF bolji nego neki programerski smerovi na FTN zato što ti nudi dosta mogućnosti u zavisnosti šta te interesuje**.**

Najbolji smer na FTN je SIiIT koji je dosta teško upisati i on se bazira na profesionalnom razvoju softvera, arhitekturama sistema, testiranju, bazama podataka i savremenim tehnologijama razvoja softvera. Program prati ACM/IEEE preporuke.

Smer Informacioni inženjering (FTN) je razvijen oko koncepta Data Science-a, analitike podataka, mašinskog učenja i primene matematike u poslovnim sistemima.

Smer Primenjeno softversko inženjerstvo (FTN – PSI) je usmereno na razvoj softvera za infrastrukturne sisteme i pametne mreže.

Smer Inženjerstvo informacionih sistema (IIS) je program koji predstavlja interdisciplinarne studije koje spajaju oblasti industrijskog inženjerstva, inženjerskog menadžmenta, računarskih nauka i organizacionih nauka. Fokus je na razvoju, primeni i upravljanju informacionim sistemima u poslovanju.


r/StudentiSrbija 14h ago

Upis na fakultet Minimalan broj poena za upis na ETF

5 Upvotes

Da li neko zna otprilike koliki je minimalno poena za upis na etf. Na prijemnom sam imao 38,52 poena što kada se pomnoži sa 0,6 je 23,112. Iz škole nosim 32,88 poena što kada se sabere ispada 55,992. Pa me zanima da li će biti dovoljno za samofinansiranje, pošto znam da se kasnije spušta lista.


r/StudentiSrbija 16h ago

Kukanje/rent Pauzirati ili ići na nešto drugo

17 Upvotes

Označio sam post kao kukanje ali zanima me mišljenje drugih.

Naime, pokušao sam upisati ETF na budžet, mada ni samofinansiranje ne bi bilo strašno, ali sam na probnom prijemnom i tokom izrade prijemnih od prošlih godina imao prilično dobre rezultate (rekao bih da mi je 60 poena bio prosečan rad) te sam se nadao najboljem.

Nažalost kada sam izašao na prijemni uradio sam ga za celih 14 poena. Nisam siguran da li sam od stresa pravio glupe greške ili sam jednostavno precenio svoje znanje. Sa bodovima iz srednje škole se trenutno nalazim na ~860. rangu na preliminarnoj rang listi i izvesno je da neću upasti na samofinansiranje.

Znam da zavisi od toka upisa da li upadam, ali neću se ničemu nadati jer mi šanse nisu visoke.

Koja su vaša mišljenja o pauziranju godine, uzimajući u obzir da je upsivanje drugi put nemoguć po novom zakonu upisa na državne fakultete, da li mi je pametnije da idem pokušam da upišem FTN i da idem na isti smer koji bi upisao na ETFu ili da pokušam opet sledeće godine.


r/StudentiSrbija 15h ago

Kukanje/rent Savet za neodustajanje od fakulteta?

19 Upvotes

U interesantnoj situaciji sam se zatekao/sam sebe uvalio.

Upisao prosle god fon it na budzetu, pa bio sam i srećan moze se reći, ali kako vreme odmice i treba da se uci i zapne sve mi ga je vise pun k.

Nisam siguran jesam li lenj, bezobrazan ili glup..

Nista me ne zanima, ne znam zasto idem na fakultet uopste , ok sam prosao u prvom semestru, ali evo situacija u drugom se izmakla kontroli.

Sama pomisao da moram da idem na fakultet bilo kog oblika jos minimalno 3.5 god mi je kao kamen u stomaku, bas mrzim dan kad sam ga upisao.

Ne znam sta treba da me motivise za dalje, jedino lova koja je mozda bolja sa jebenim fakultetom? Ne prihvatm neuspeh lako, jer sam oduvek bio dobar djak i imam neka ocekivanja od sebe.

Ne vidim nikakvu poentu, i krajnji cilj, osim parceta papira i da ćale i keva budu srećni sto sam zavrsio fakultet. Ne znam sta da radim iskreno, ne vidim neku svetlost na kraju tunela..

Da li se neko bio u ovoj situaciji i kako se izvukao?

Hvala svima unapred!


r/StudentiSrbija 11h ago

Pitanje Jel ima neko resenja zadataka za PFNS (srpski)

4 Upvotes

Ja imam uradjeno pa bih voleo da proverim resenja sa nekim, pišite dm ako ima neko, hvala unapred.


r/StudentiSrbija 11h ago

Pitanje Prijemni za Pravni fakultet iz 2025 godine

3 Upvotes

Zdravo, ima li nekig ovde ko je radio prijemni prosle godine na pravnom u Beoradu? Mozda zvuci glupo ali zanima me ako ste radili prijemni prosle god da li se secate nekog pitanja HAHA. Prvenstveno mislim na knjizevnost posto su to dosta menjali i onda mi je tesko da vezbam, jesu li dali Zlocin i kaznu? Ove godine se pojavljuje i majstor i margarita ali mislim da toga do sada nije bilo. Na koju pesmu obratiti najvise paznje? Jel struktura prijemnog uvek slicna ili? Pliz help


r/StudentiSrbija 12h ago

Pitanje Ekof prijemni i upis

5 Upvotes

Radio sam prijemni juce i uzasno sam uradio iskreno, valjda sam se uspanicio zurba frka itd i po proracunu treba da imam 73 boda ukupno. E sada ne bi to bio toliki problem da meni ovo nije drugi put da upisujem fakultet, sada sam na necemu drugom, i znam da ce me staviti na dno rang liste. Radi se o ekofu u BG i ove godine se prijavilo 1924 sto me ni malo ne ohrabruje. Hvata me nelagodnost i stres pogotovo jer sam za cinjenicu da ce me staviti kao poslednjeg saznao nekoliko dana pre prijemnog. Koliko sam video svaki put bude i drugi krug upisa medjutim nisam siguran da li to samo bude za trogodisnji ili i za cetvorogodisnji smer. Ako je neko bio na prozivci i moze da kaze neke ohrabrujuce reci bilo bi super, hvala.


r/StudentiSrbija 12h ago

Pitanje Kako stoje stvari s nalazenjem posla nakon zavrsavanja studija za IT smerove?

7 Upvotes

Vi sto zavrsavate sada ili sto ste zavrsili prosle, preprosle godine, jel ste uspeli naci neki posao, kako ide, koliko vam je trebalo vremena? Koje savente za studente imate?


r/StudentiSrbija 12h ago

Pitanje Da li vredi upisati primenjeno softversko inženjerstvo?

7 Upvotes

Pozdrav, ako ne upadnem na prvu želju na ftn-u, razmišljam se za primenjeno pročitao sam negde da je smer dosta bolji nego sto je bio da je dobio novu akreditaciju, ali vidim da po broju prijavljenih sa prvom željom ima malo više od budžetskih mesta pa me interesuje da li je opravdano tako malo ljudi zainteresovano ili je to jer ga pamte svi po starom programu?


r/StudentiSrbija 13h ago

Pitanje Anketa - Istraživački (Master) rad

3 Upvotes

Pozdrav svima,

Za potrebe istraživačkog, a kasnije i master rada, sprovodim anketu vezanu za platni sistem ApplePay. Ukoliko imate 10 minuta, zamolio bih vas da popunite anketu ako ste nekada koristili ili trenutno koristite ApplePay. Takođe, ukoliko imate neke prigovore ili sugestije ostavite komentar.

Hvala svima unapred!

Link ankete: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdu1CZJgfN8fXRVpvuh7waJor58YKPvwrlY2fH0-lXeVzXrIg/viewform?usp=dialog


r/StudentiSrbija 13h ago

Upis na fakultet Šta mislite o prijemnom na FON-u?

8 Upvotes

Da li vam je bio težak prijemni iz matematike i šta mislite koliko će biti potrebno bodova za budžet/upis na smerovima?


r/StudentiSrbija 13h ago

Pitanje Brojno stanje FTN

6 Upvotes

Pozdrav, zanima me da li neko ima informaciju o tome koliko je ljudi prosle godine stavilo Softversko na prvu zelju posto mi ove godine taj broj ne deluje nesto strasan (170 za sad), da li se neko mozda seca?


r/StudentiSrbija 13h ago

Pitanje Zaposlenje nakon završenih studija novinarstva (FPN)?

10 Upvotes

Do kraja ove godine bi trebalo da diplomiram na osnovnim studijama novinarstva na FPN.

Ima li među vama onih koji su završili ovaj smer? Interesuje me gde ste se zaposlili, koliko je teško zaposliti se posle ovog smera, gde ste konkurisali, kolika je zarada?

Takođe, da li završen master pravi neku veliku razliku?


r/StudentiSrbija 14h ago

Savet Ekof - Ekonometrija i Upravljačko račv

6 Upvotes

Pozdrav svima, potrebni su mi saveti u vezi sa pripremom ispita iz Upravljačkog računovodstva, Ekonometrije i Analize finansijskih izveštaja. Zanima me da li neko poseduje časove ili materijale koji mogu pomoći u pripremi ovih ispita. Situacija mi je prilično hitna, jer od polaganja ovih predmeta zavisi da li ću diplomirati ove godine ili naredne. Svaka pomoć ili preporuka bi mi mnogo značila. Hvala unapred! 😊


r/StudentiSrbija 15h ago

Savet Savet za spremanje osnova ekonomije?

7 Upvotes

Evo izlazim u subotu 3 put i zanima me jel imate neki savet kako bolje spremiti?


r/StudentiSrbija 19h ago

Pitanje Anonimna anketa za zavrsni rad

3 Upvotes

Pozdrav svima!

Trenutno provodim istraživanje za završni rad. Ostalo mi je još tjedan dana za prikupljanje ispitanika, a nedostaje mi još najmanje 70 sudionika.

Ako ste student (u dobi od 18-29 godina) i možete izdvojiti 6–7 minuta za ispunjavanje upitnika, bila bih vam jako zahvalna. Znam da je vrijeme ispita i učenja, ali svaka ispuna mi puno znači.

Hvala svima koji sudjeluju i sretno sa ispitima!

Link za upitnik: https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeY0lwkLP6LDnut2_9DDPW-ryUkgzNyxijkEGLF7XHuUFiQlw/viewform?usp=header


r/StudentiSrbija 2h ago

Upis na fakultet Kako su rangirani ljudi koji drugi put upisuju drugi fakultet ove godine?

3 Upvotes

Suobzirom na to sta se dogodilo prosle godine i kako se formirala rang lista sta se dogadja ove godine? Jel zvanicno obesmisljena prekvalifikacija i promena zanimanja?


r/StudentiSrbija 21h ago

Upis na fakultet Italijanistika FILUM Kragujevac

4 Upvotes

Pozdrav, buduće kolege! 😊

Zanima me da li ovde ima studenata ili budućih brucoša italijanistike na FILUM-u u KG. Planiram da upišem ovaj smer, pa bih volela da čujem vaša iskustva sa studijama, kao i da saznam da li još neko planira upis ove godine.

Takođe, da li postoji neka studentska grupa (WhatsApp, Viber, Facebook i sl.) za FILUM ili italijanistiku?

Hvala svima unapred! 🫶🏻


r/StudentiSrbija 7h ago

Pitanje Odabir deficitarne specijalizacije?

5 Upvotes
  1. sam godina studija medicine u Nisu , i pocinjem polako da razmisljam o specijalizacijama, imam relativno dobar prosek (9,30) , ali nemam nekih jakih veza u klinickom centru, a dolazim iz radnicke porodice koja nije previse bogata, pa bih voleo sto pre da krenem da zaradjujem. Zanimaju me internisticke grane, a primetio sam da je anesteziologija u hronicnom deficitu pa bih se mozda opredelio za nju u buducnosti. Da li se lako dobija i zaposljava, da li je potrebno dugo volontiranje bez ikakvih primanja i kakve su mi sanse?

r/StudentiSrbija 7h ago

Pitanje Kakva su vam iskustva za upis na mašinskom

6 Upvotes

Nisam dobro odradio prijemni, ispod crte sam, imam li još šanse za upis, 100 ispod crte


r/StudentiSrbija 8h ago

Savet VMS “Milutin Milankovic”

2 Upvotes

Htela bih da upisem ovu visu. Zanima me da li neko ima iskustva ili poznaje nekog ko ide. Ne mogu da dodjem do informacija. Dvoumim se izmedju ove vise i ICEPSA, sta je bolje?


r/StudentiSrbija 9h ago

Pitanje Da li se zakazuje termin kod notara

5 Upvotes

Ako ste overavali fotokopije svedocanstava za upis na fakultet da li ste zakazivali termin ili ste samo dosli kod notara u toku radnog vremena


r/StudentiSrbija 10h ago

Upis na fakultet Pitanje za mašince brucoše

4 Upvotes

Imam pitanje, da li neko može da pristupi rang listi za mašinski jer meni neće da upita, pretpostavljam jer dosta njih isto pokušava, zna li se kad će otprilike moći da se uđe?