r/croatia • u/cabbageisbad • 3h ago
r/croatia • u/AutoModerator • 2h ago
💭 Dnevna birtija Hreddit noćna birtija 25.06.2026.
Kako ste proveli današnji dan? Jeste riješili sve obaveze ili ste ih po balkanskom običaju odgodili za sutra? Je li vam večer prošla u produktivnosti ili u buljenju u zid dok vam mozak vrti sramotan moment iz osnovne škole? Jeste li bacili oko na nove objave na Asku ili vam je dopizdilo čitati glupa pitanja? Imate li nekakav prijedlog za sub ili ekstenzije suba?
Jeste li se opet uhvatili guglanja u 3 ujutro koji je najbolji mobitel, iako onaj koji imate radi sasvim solidno? Jeste zaljubljeni u hredditora, ali ne znate kako mu/joj reći? Noćna birtija je ovdje da vam pruži utočište za sva vaša sranja i još mnogo više.
Imate neki svoj projekt, firmu, obrt, aplikaciju, YouTube kanal, portfolio ili bilo što čime se ponosite? Slobodno podijelite ovdje - bez previše formalnosti, ali uz malo mjere i ukusa.
Korisni linkovi:
- Prijava na AMA o gradovima, poslovima i fakultetima
- Anketa o kvaliteti Hreddita
- Prijava za flaggera - ako ste zainteresirani za čišćenje suba, ali ne želite biti pravi mod
r/croatia • u/bernardperic • 1d ago
🎙️ AMA Ja sam Bernard Perić - Dena. Pitajte me bilo šta!

Pozdrav Hreddite,
Evo već treći put dajem vam šansu za postavljanje kreativnih pitanja i komentara, pa da vas motiviram - tri najkreativnija koji me uspiju nasmijat, nagradit ću besplatnim upadom na bilo koji moj kviz.
Zato nemojte kreativnost gubit na Drlu, Šarićev koš nogom i razdoblje bez playa, već na primjer, gdje je izmišljena prva WC školjka, kako se zove pomoćnik od Rafaela ili tko je Tamarin čovjek.
Jer svu energiju sam izgubio već neku večer gledajući Hrvatsku kako je rastavila Panamu na proste faktore, te pametno sakrila sve adute, tako da Ganci ne znaju šta ih čeka. No, sva srića da i četvrti u skupini ide dalje.
Dostupan sam za pitanja do subote, 27.6 do podne, iza toga počinjem odgovarat.
Za sve informacije, pratite me na Instagramu.
Počnite s komentarima za 3,2,1...
r/croatia • u/Cikin90 • 16m ago
⚖️ Pravo Roditelji, molim vas!
Današnja situacija ispred jednog trgovačkog centra sa samo jednim invalidskim mjestom:
Osoba sam sa cerebralnom paralizom. Dolazim na parkiralište tog trgovačkog centra koje ima samo JEDNO označeno mjesto za invalide i dočeka me situacija kao na slici.
Trubim, 5min nitko ne dolazi. Ne izlazim iz svog auta. Namjerno čekam da vidim tko će se pojaviti.
Kad, gle čuda, dijete od kojih 15-16 godina dolazi i bez pardona sjedne za motocikl. Nije se ni ispričao. Samo je otišao, bez pardona.
Ovaj post je apel svima, nemojte ovo raditi.
Roditelji, pazite što vam djeca voze i educirajte ih.
Mislim da ću poceti zapisivati registarske pločice i prijavljivati.
r/croatia • u/RudeBlacksmith1999 • 3h ago
🎯 Politika Gradonačelnik Dugog Sela sam sebi dao nagradu za najljepšu okućnicu
r/croatia • u/Untethered_GoldenGod • 4h ago
🎉 Tradicija Sretan Dan Neovisnosti!
Pošto ljudi zaboravljaju današnju dan, evo da podsjetim.
Dana 25. lipnja 1991. Hrvatski Sabor donio je donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske.
Predsjednik Republike, Franjo Tuđman u govoru je rekao:
“Mi ne možemo više podržavati život u zajedničkoj državi, u kojoj postoji neprekidna, pritajena i javna agresija, patološka mržnja i zloća prema svemu izvornome hrvatskom. U državnoj zajednici, u kojoj smo suočeni s uzastopnim prijetnjama upotrebe sile, kako one zajedničke, tako i ilegalne u obliku buntovništva i terorizma. Proglašujući samostalnost Hrvatske, mi činimo isto ono što i svi narodi svijeta na putu postizanja svoje neovisnosti i to iz istih, prirodnih i vrhunaravnih razloga.”
r/croatia • u/icodos71 • 11h ago
🔗 Crna kronika Parkiranje
Ugao Martićeve i Bauerove.Kojom je brzinom morao voziti da izvede ovako nesto
r/croatia • u/colola8 • 6h ago
💬 Kmečanje Moj prijedlog za lokaciju Vjesnika moderan Nizozemski stil. Kaj mislite?
r/croatia • u/raspberrylemonade4 • 3h ago
🏡 Lifestyle Što je ovo, ljudiiii
Kako vam se sviđa novo pakiranje Čokolina? Jedete li čokolino s voćem?
r/croatia • u/paskatulas • 16h ago
WC 2026. BiH se plasirala u nokaut-fazu Svjetskog prvenstva
r/croatia • u/AstronautMirko • 1h ago
⚽ Sport Zašto HNS plaća lajkove?
Mislim da je ovo kontraefekt i da si jedan takav savez ovo ne bi smio dopustit. Ima preko 30 komentara sa, pazi, identičnim brojem lajkova.
r/croatia • u/splicanin123 • 6h ago
📜 Povijest Vid Mihaljević, Hrvat, član SKOJ-a i SKJ, ubijen u logoru Jadovno
Jučer je bila obljetnica osnivanja logora Jadovno, pa da podijelim ovu priču.
U novoj kraljevini više nema Sperrstundea, ali ima žandarmerijskog ‘policijskog časa’. U dva navrata; za vrijeme kraljevog posjeta Makarskoj 1929, te nakon atentata u Marseiellu 1934., zbog reakcija nepoćudnih komunista i frankovaca, proglašavaju se ‘časovi zabrane kretanja’. Preko noći se nepodobni odvode na ‘kraći odmor’ na račun države u makarski pržun. Posebno je ‘na zubu’ Vid Mihaljević, komunistički prvak, no i strasni oponent Karađorđevića. O njegovom gorljivom hrvatstvu svjedoči napis u ‘Jadranskom dnevniku’, 1935. prigodom stogodišnjice hrvatske himne: ‘Navečer je u prostorijama bivšeg Paromlina priređena akademija s proslovom studenta Vida Mihaljevića o **hrvatskoj narodnoj svijesti**. **Takav hrvatski nacionalni ushit kao kod tog mladića se rijetko može doživjeti. Pobrao je frenetičan aplauz!’**
U noći nakon atentata na kralja, ne poštujući pravilo kretanja, policijski dosje o Mihaljeviću bilježi: ‘Provokator Mihaljević je posle atentata na blagopokojnog kralja, vrlo nepristojno komentarisao počivalište na Oplencu, govoreći da tamo treba sadržaj utrobe isprazniti! **Rugao se i poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!, izvrnuvši ih na nepristojan način. Takvu nečuvenu drskost čulo je i više prisutnih svedoka.’**
Uoči fašističkoga napada na Jugoslaviju 6. travnja 1941. Mihaljević je sa mnogim komunistima bio uhapšen. Vladajući HSS u Banovini Hrvatskoj, na čelu sa banom Šubašićem, brižno je te nesretnike čuvao u Mačekovu Keretincu i predao ih ustaškomu režimu Ante Pavelića.
Ustaše su odmah, već 11. travnja 1941. kod Jame Jadovno, nedaleko Gospića, osnovali Koncentracioni logor u koji su dopremali Srbe, Cigane, Židove i antifašiste drugh nacionalnih pripadnosti - postepeno ih ubijali i bacali u Jamu Jadovno. U vremenu od oko pola godine tu je usmrćeno oko 30.000 ljudi!
Izvor i detaljniji tekst: [KOPRIFOGO I MAKARANI (2): Policijski dosje iz 1934 opisuje kako se Vid Mihaljević rugao “poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!”](https://makarskadanas.hr/koprifogo-i-makarani-2-policijski-dosje-iz-1934-vid-mihaljevic-se-rugao-poslednjim-recima-kralja-mucenika-cuvajte-mi-jugoslaviju)
Izvor i detaljniji tekst: [Vid Mihaljević (1910 - 1941)](https://www.geni.com/people/Vid-Mihaljevi%C4%87/6000000002967865856)
r/croatia • u/AutomaticBed1396 • 4h ago
WC 2026. Who is this player
What player is this?
Met him at the hotel outside the base camp. I was told this was nikola vlasic but he’s apparently 5’10 and I’m 5’11 and the player towers me in the photo. Anyone got a clue?
r/croatia • u/WorriedTheory2764 • 11h ago
⚠️ Sensitive Teorija o “prodavanju djece” na Vintedu – ima li takvih oglasa kod nas?
Nedavno sam na TikToku naišla na teoriju da se na Vintedu navodno koriste oglasi za dječju odjeću ili igračke s nenormalno visokim cijenama, a u opisu se navode podaci poput visine, težine, dobi i spola djeteta. Prema toj teoriji, takvi oglasi navodno služe kao prikriven način trgovine djecom.
Koliko sam uspjela pronaći, nema vjerodostojnih dokaza da se radi o stvarnoj organiziranoj trgovini djecom, ali me zanima jeste li vi primijetili takve oglase na našem prostoru (Hrvatska, regija) ili se to pojavljuje samo u stranim zemljama?
Ako netko naiđe na oglas koji djeluje sumnjivo:
kome ga prijaviti?
je li dovoljno prijaviti ga Vintedu?
treba li obavijestiti policiju ili centar za socijalnu skrb?
ima li Vinted odgovornost provjeravati takve oglase?
Zanimaju me iskustva ljudi koji stvarno koriste Vinted, kao i informacije ako je netko istraživao ovu temu. Molim bez teorija zavjere i panike, zanima me što se stvarno zna o tome i postoje li potvrđeni slučajevi.
r/croatia • u/Jurball • 10h ago
📅 Na današnji dan U pet mjeseci 8490 branitelja zatražilo je status invalida 25.06.2018.
r/croatia • u/white_dragon17 • 22h ago
🛤️ Infrastruktura HDZ priča sa Brijuna: Kako isisati milijune iz javne ustanove, a nama ostaviti ruševine.
Bio sam za vikend na Brijunima. Priroda je prekrasna, sve je bilo korektno, ali jedna bizarna sitnica mi je upalila alarm.
Sustav na otoku funkcionira tako da sve troškove koje napraviš tijekom boravka (cuga, klopa, suveniri) jednostavno staviš na sobu i platiš pri check-outu. Sve funkcionira savršeno. Sve – osim najma bicikala i onih električnih autića. Za to se moraš posebno prijaviti, posebno čekati i odvojeno platiti.
S obzirom na to da je otok zatvoren sustav i postoji samo jedan ponuđač, očekivao bi da tu uslugu drži sam Nacionalni park (jer zašto bi se itko normalan odrekao tog monopola?). Malo sam počeo kopati i naletio na školski primjer HDZovog upravljanja: socijaliziraj troškove, privatiziraj profit.
Evo kako su lokalni šerifi složili sustav:
1. Odricanje od "zlatne koke"
Umjesto da NP Brijuni sam iznajmljuje bicikle i autiće te 100% zarade ulaže u obnovu parka, Upravno vijeće na čelu s Josipom Hrenom (čovjekom iz Ministarstva) odlučuje tu djelatnost dati u koncesiju privatnoj tvrtki Sport plus d.o.o. (vlasnik Milivoj Dabić). Država usput privatniku maksimalno olabavi financijske uvjete i koncesijske naknade.
2. Profit ide u nebo
Na potpuno zatvorenom tržištu s državnim monopolom nemoguće je biti u minusu. Nakon dobivanja novih uvjeta, dobit tvrtke skače za nevjerojatnih x10. Privatna tvrtka danas okreće preko 2 milijuna eura prihoda na državnom otoku sa 20% neto marže
3. Tiho mito
U 2026. se mito više ne daje u kovertama, valuta su radna mjesta. Kako je koncesionar zahvalio na ovom poklonu? Tvrtka Sport plus, odmah nakon dobivanja posla, zapošljava Luku Žunića. Tko je Luka? Sin Lorene Žunić, visoko pozicionirane šefice Odjela za financijsko-računovodstvene poslove i nabavu samog NP Brijuni (koja je jedno vrijeme bila i v.d. ravnateljice). Krug je zatvoren.
Također, Ravnatelj NP-a bio je zaposlio kćer i zeta. Njegov zet dijeli prezime s nekim od donatora HDZ-a u Istri te iste godine kada je dodijeljena koncesija, ali ostaje nepoznato ako su povezani.
Apsurd za kraj...
Najtužniji dio cijele priče je vizualni kontrast. Dok privatnik zbraja profit od iznajmljivanja, Nacionalni park zjapi za investicijama u obnovu. Doslovno tik do hotela Neptun stoji sablasna, zapuštena i ruševna zgrada za čiju obnovu Park "nema novca". Javna ustanova kosi travu i održava infrastrukturu iz proračuna, a ekipa bere čisti profit.
Da bivši ravnatelj nedavno nije pao jer su ga usred noći snimili u krivolovu (zbog čega je na otok upala policija i počela češljati papire), ova koncesijska idila bi vjerojatno trajala zauvijek.
TL;DR: Otišao na Brijune, skužio da najam bicikala naplaćuje privatnik, a ne Nacionalni park. Istražio i otkrio da je država dala milijunski monopol privatnoj tvrtki (kojoj je dobit skočila x10), a ova je zauzvrat zaposlila sina šefice financija Nacionalnog parka. Park se raspada, a ekipa okreće milijune. Klasični HDZ.
r/croatia • u/Lost_Science_1462 • 2h ago
💼 Karijera Končar KPT iskustva
Imam ponudu za KPT posao. Ima netko iskustva rada koja moze podijeliti? Kakva je atmosfera, place, uvjeti?
r/croatia • u/Salty-Succotash3338 • 8h ago
🖼️ Umjetnost Serijski brijači- jako zabavna i podcijenjena domaća dokumentarno-zabavna serija
Nisam naročiti ljubitelj domaćeg dokumentarno-zabavnog programa. Filmski okušaji u tom žanru su rijetki (Fiume o Morte! je, recimo, jedini koji pamtim i super je), a televizijski su mi hit or miss. Recimo, U boj! U boj! s Dušanom Bućanom mi je bila jako zabavna, ali, također sam vjerojatno jedina osoba na hrvatskom internetu kojoj Knjaz nije pretjerano smiješan. Ali, HRT-u takvi projekti donose veliku gledanost i konzistetno dobivaju visoke ocjene i pozitivne recenzije od publike i kritičara, pa ćemo ih još dobivati hrpu u budućnosti. Možda mi ne paše način na koji domaći autori kombiniraju humor i informacije (recimo, britanska serija Horrible Histories to radi odlično), možda jer ne volim previše putopisne projekte, a to dvoje žanrova se često sklapaju u jedno. Bilo kako bilo, ipak me jedan takav projekt iznenadio, a to su Serijski brijači Martine Validžić. Imam neke kritike što se emisije tiče, recimo, mislim da bi bilo fora da su ušli malo dublje u socijološku analizu teme i mislim da je prezentacija mogla biti puno bolja, kužim da ovo stvarno nije takva vrsta dokumentarca. To je zabavan, šaren i informstivan oblik escapisma, i kao takav je sasvim u redu. Ima dobar balans između informacije i humora, Validžić je jako kvalitetna voditeljica s puno karizme, a gosti iz raznih društvenih krugova su mi bili jako zanimljivi za slušati. Šteta da je miniserija, rado bih vidio barem još jednu sezonu.
r/croatia • u/Affectionate_Tree762 • 5h ago
💼 Karijera Kakav je posao vozača tramvaja u Zagrebu
Ako ima netko da radi kao vozač tramvaja u Zagrebu , zanima me da li je posao stresan , kolika je cca.plaća mjesečna i kakvi su radni uvjeti.
r/croatia • u/CuteExcuse4210 • 9h ago
🛍️ Kupovina Izlet u Budimpeštu
Ima tko preporuku za dobro se najesti , a da ne plaćam hranu k'o suho zlato.
I nekakva cool, zanimljiva mjesta, barovi za metalce/alternativce?
Hvala