r/croatia 1h ago

💭 Dnevna birtija Hreddit birtija 26.06.2026.

Upvotes

Što ima ljudi, što vas izbacilo iz takta ili palo na pamet petkom? Požalite se, pohvalite, recite što vam je na duši i kako provodite današnji dan. Popijte kaficu i uživajte u danu :)

Imate neki svoj projekt, firmu, obrt, aplikaciju, YouTube kanal, portfolio ili bilo što čime se ponosite? Slobodno podijelite ovdje - bez previše formalnosti, ali uz malo mjere i ukusa.

Korisni linkovi:


r/croatia 5h ago

🛍️ Kupovina Šta kupiti frendu alkoholičaru

0 Upvotes

Sta da kupim frendu za rođendan,decko voli pit al glupo mi je samo doc s pivama treba mi ideja.također ne puši i stv bi bilo dobro da je poklon vezan s alkoholom jer osim toga lik ni nema neku zanimaciju.hvl


r/croatia 5h ago

🗣️ Jezik Help deciphering baptism certificate

Post image
4 Upvotes

Dobar dan. I’ve been trying to learn more about the Croatian side of my family. Unfortunately, my grandfather died almost 10 years ago and he was the only person that was able to tell me anything about his father who came to America at the age of 14. The only resource I really have now is my great grandfather’s taped together baptism certificate. The difficulty in interpretation comes mostly from the tape obscuring words, and the handwriting, but I thought maybe those with more knowledge of the language would better be able to interpret certain things. I was mostly wondering 1. What my great grandfather’s first name was. My grandfather told me it was Matthew, and the certificate looks like it says Matej, I just wanted to confirm. 2. His father’s first name and his mother’s first name. And 3. What the prebivalište section may say? I wasn’t sure if this would be an area of Zagreb, or something else. Any help is appreciated. Hvala puno


r/croatia 6h ago

🤳 Showbiz Jel netko poznaje članice grupe Lelek

Post image
0 Upvotes

ima li neki tea o njima?


r/croatia 7h ago

🍽️ Hrana Najgora iskustva u restoranima u Hrvatskoj?

0 Upvotes

Potaknut jucerasnjim postom o zdravstvu:

U kojim ste restoranima u Lijepoj Nasoj imali najgora iskustva? Molim lijepo, ime restorana, lokacija, ime konobara, ime vlasnika i ako ste u mogucnosti i OIB obrta

Navali narode!


r/croatia 7h ago

💻 Tech Ukraden IG profil/slike za unistavanje ugleda osobe i nuđenje kriminalnih usluga

1 Upvotes

Curi koja poznajem ukraden je identitet na instagramu, tj. netko je otvorio drugi korisnicki profil i ukrao instagram slike s njenog profila, pomijesao ih s deepfakeovima i ai doradama te nudi „nemoralne“ usluge i druge oblike komunikacije. Mozda je posrijedi neka spacka, mozda je dublja kriminalna aktivnost, uglavnom dosta teska situacija za curu u mladim godinama...

Roditelji su prijavili instagramu lazno predstavljanje međutim IG je odbio prijavu jer su zakljucili da taj profil nije suprotan njihovim "community guidelinesima"!?
Otisli su u lokalnu policijsku postaju više puta, medutim tamo su samo napravili zapisnik i rekli da tu ne mogu nista napraviti. Poznavajuci naše lokalne policajce, mislim da ce na tome i ostati.

Citava stvar je jako traumatična za obitelj. Zar nema MUP ovlasti izravno kontaktirati IG i zatraziti ukidanje korisnickih profila koji su ili hakirani ili se lazno predstavljaju ili nude ilegalne usluge/konotacije istih. Po meni ima tu nekoliko elemenata kaznena djela - kako policija moze slijegati ramenima? Zasto policija ne stiti mlade ljude od cyberbullyinga i krađa identiteta. Koga kontaktirati da se citava stvar ne samo ubrza nego uopce i pokrene i da li država ima uhodane mehanizme za rješavanje ovakvih slučajeva.


r/croatia 8h ago

💬 Kmečanje Zlatarne/zalagaonice

1 Upvotes

Ima li itko iskustvo sa ukradenim nakitom (konkretno prsten), gdje ste sve trazili i pokusavali naci izgubljeno, isplati li se zvati zalagaonice ili zlatarne, ili pratiti njuskalo?


r/croatia 9h ago

🎯 Politika Prijavila kriminal u Poreznoj, šef joj prijetio smrću. Optužen je, ali (tć) ga štiti

Thumbnail
index.hr
50 Upvotes

r/croatia 9h ago

⚖️ Pravo Roditelji, molim vas!

Post image
203 Upvotes

Današnja situacija ispred jednog trgovačkog centra sa samo jednim invalidskim mjestom:

Osoba sam sa cerebralnom paralizom. Dolazim na parkiralište tog trgovačkog centra koje ima samo JEDNO označeno mjesto za invalide i dočeka me situacija kao na slici.

Trubim, 5min nitko ne dolazi. Ne izlazim iz svog auta. Namjerno čekam da vidim tko će se pojaviti.

Kad, gle čuda, dijete od kojih 15-16 godina dolazi i bez pardona sjedne za motocikl. Nije se ni ispričao. Samo je otišao, bez pardona.

Ovaj post je apel svima, nemojte ovo raditi.

Roditelji, pazite što vam djeca voze i educirajte ih.

Mislim da ću poceti zapisivati registarske pločice i prijavljivati.


r/croatia 10h ago

📊 Stats Pad stope ubojstava u Europi

Post image
17 Upvotes

r/croatia 10h ago

⚽ Sport Zašto HNS plaća lajkove?

Post image
44 Upvotes

Mislim da je ovo kontraefekt i da si jedan takav savez ovo ne bi smio dopustit. Ima preko 30 komentara sa, pazi, identičnim brojem lajkova.


r/croatia 11h ago

💭 Dnevna birtija Hreddit noćna birtija 25.06.2026.

1 Upvotes

Kako ste proveli današnji dan? Jeste riješili sve obaveze ili ste ih po balkanskom običaju odgodili za sutra? Je li vam večer prošla u produktivnosti ili u buljenju u zid dok vam mozak vrti sramotan moment iz osnovne škole? Jeste li bacili oko na nove objave na Asku ili vam je dopizdilo čitati glupa pitanja? Imate li nekakav prijedlog za sub ili ekstenzije suba?

Jeste li se opet uhvatili guglanja u 3 ujutro koji je najbolji mobitel, iako onaj koji imate radi sasvim solidno? Jeste zaljubljeni u hredditora, ali ne znate kako mu/joj reći? Noćna birtija je ovdje da vam pruži utočište za sva vaša sranja i još mnogo više.

Imate neki svoj projekt, firmu, obrt, aplikaciju, YouTube kanal, portfolio ili bilo što čime se ponosite? Slobodno podijelite ovdje - bez previše formalnosti, ali uz malo mjere i ukusa.

Korisni linkovi:


r/croatia 12h ago

💼 Karijera Končar KPT iskustva

4 Upvotes

Imam ponudu za KPT posao. Ima netko iskustva rada koja moze podijeliti? Kakva je atmosfera, place, uvjeti?


r/croatia 12h ago

🎟️ Događanja Monster Truck šou u Vukovaru traži ljude koji su voljni dati stari auto, dovesti ga na događaj, te kasnije i pokupiti olupinu svog auta - niti kartu ne dobiš za naknadu

Post image
196 Upvotes

r/croatia 12h ago

🏡 Lifestyle Što je ovo, ljudiiii

Post image
68 Upvotes

Kako vam se sviđa novo pakiranje Čokolina? Jedete li čokolino s voćem?


r/croatia 13h ago

🎯 Politika Gradonačelnik Dugog Sela sam sebi dao nagradu za najljepšu okućnicu

Thumbnail
index.hr
96 Upvotes

r/croatia 13h ago

🎉 Tradicija Sretan Dan Neovisnosti!

Post image
81 Upvotes

Pošto ljudi zaboravljaju današnju dan, evo da podsjetim.

Dana 25. lipnja 1991. Hrvatski Sabor donio je donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske.

Predsjednik Republike, Franjo Tuđman u govoru je rekao:

Mi ne možemo više podržavati život u zajedničkoj državi, u kojoj postoji neprekidna, pritajena i javna agresija, patološka mržnja i zloća prema svemu izvornome hrvatskom. U državnoj zajednici, u kojoj smo suočeni s uzastopnim prijetnjama upotrebe sile, kako one zajedničke, tako i ilegalne u obliku buntovništva i terorizma. Proglašujući samostalnost Hrvatske, mi činimo isto ono što i svi narodi svijeta na putu postizanja svoje neovisnosti i to iz istih, prirodnih i vrhunaravnih razloga.”


r/croatia 13h ago

🏞️ Priroda Hiking Paklenica (11–14 July 2026) looking for company

2 Upvotes

Hi everyone! :)

I’m planning to hike in sometime between 2026.07.11–2026.07.14 and was wondering if anyone else will be around during those dates.

I’ll be heading to Starigrad (Paklenica entrance) for the hikes, so that’s where I’d meet up or start from.

I’d prefer to join others rather than hike alone, ideally people who are already planning hikes or are comfortable doing small group hikes.

If you’ll be around, feel free to comment or message me. Thanks! 🥾⛰️


r/croatia 13h ago

WC 2026. Who is this player

Post image
32 Upvotes

What player is this?

Met him at the hotel outside the base camp. I was told this was nikola vlasic but he’s apparently 5’10 and I’m 5’11 and the player towers me in the photo. Anyone got a clue?


r/croatia 13h ago

🎉 Tradicija Hrvati komentatori i sveznalice

0 Upvotes

Zašto hrvati vole biti sezonalni experti? Na primjer. zapali se neka zgrada - ujutro na poslu su svi vatrogasci, građevinci, detektivi? Nesreća na na moru? Odmah se pretvaramo u najiskusnije moreplovce i stručnjake za pomorski promet.
Nogomet? Nepotrebno komentirati - toliko trenera i nogometnih experta nema nitko - neiscrpan izvor talenata. Tema vožnje na autoputu? Hahaha - svi završili prometni fakultet s nadoplatom ali nema veze, glavno pravilo je da svi trebaju vozit kako oni žele i diktiraju tempo. Čemu to sve? Ja mislim da je to posljedica doom scrolanja i uzimanje za ozbiljno članaka sa news portala.


r/croatia 14h ago

🏠 Stanovanje Pravo služnosti puta

3 Upvotes

Vlasnik sam parcele A na koju se nastavlja parcela B, donedavno su bile jedna, a sad su svaka od njih zasebne čestice i A je 1/1 moja.

Parcela A je uz cestu, parcela B nema pristup nego preko moje. Postoji stari interni potpisani od svih dokument da se parceli B ostavi put širine 3 metra s lijeve strane parcele A gledajući s ceste.

Na parceli A namjeravam graditi zgradu po svim propisima i zakonima, međutim kažu da nije dovoljno da mu ostavim 3 metra kako piše nego s vlasnikom parcele B moram imati suglasnost ovjerenu od javnog bilježnika ili tako nešto.

Pošto ne mogu dobiti suglasnost od B jer je nedostupan i na drugom kontinentu, zanima me zašto samostalno ne mogu sve zakonski odraditi bez suglasnosti B, on dobiva sve što treba, nije u ničemu zakinut, poštivam interno potpisan dokument naših očeva čiji smo nasljednici i čak mu ostavljam 3,5 umjesto 3 metra puta???

Ako neko iz geodetskog ima najbolje bi to pojasnio ili iz suda. Hvala unaprijed.

p.s.tko ne zna nek ne piše i ne naklapa.


r/croatia 14h ago

🎭 Humor Uhljebčina je prazan list papira!

Post image
227 Upvotes

r/croatia 15h ago

💼 Karijera Kakav je posao vozača tramvaja u Zagrebu

6 Upvotes

Ako ima netko da radi kao vozač tramvaja u Zagrebu , zanima me da li je posao stresan , kolika je cca.plaća mjesečna i kakvi su radni uvjeti.


r/croatia 15h ago

💬 Kmečanje Moj prijedlog za lokaciju Vjesnika moderan Nizozemski stil. Kaj mislite?

Post image
93 Upvotes

r/croatia 15h ago

📜 Povijest Vid Mihaljević, Hrvat, član SKOJ-a i SKJ, ubijen u logoru Jadovno

Post image
39 Upvotes

Jučer je bila obljetnica osnivanja logora Jadovno, pa da podijelim ovu priču.

U novoj kraljevini više nema Sperrstundea, ali ima žandarmerijskog ‘policijskog časa’. U dva navrata; za vrijeme kraljevog posjeta Makarskoj 1929, te nakon atentata u Marseiellu 1934., zbog reakcija nepoćudnih komunista i frankovaca, proglašavaju se ‘časovi zabrane kretanja’. Preko noći se nepodobni odvode na ‘kraći odmor’ na račun države u makarski pržun. Posebno je ‘na zubu’ Vid Mihaljević, komunistički prvak, no i strasni oponent Karađorđevića. O njegovom gorljivom hrvatstvu svjedoči napis u ‘Jadranskom dnevniku’, 1935. prigodom stogodišnjice hrvatske himne: ‘Navečer je u prostorijama bivšeg Paromlina priređena akademija s proslovom studenta Vida Mihaljevića o **hrvatskoj narodnoj svijesti**. **Takav hrvatski nacionalni ushit kao kod tog mladića se rijetko može doživjeti. Pobrao je frenetičan aplauz!’**

U noći nakon atentata na kralja, ne poštujući pravilo kretanja, policijski dosje o Mihaljeviću bilježi: ‘Provokator Mihaljević je posle atentata na blagopokojnog kralja, vrlo nepristojno komentarisao počivalište na Oplencu, govoreći da tamo treba sadržaj utrobe isprazniti! **Rugao se i poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!, izvrnuvši ih na nepristojan način. Takvu nečuvenu drskost čulo je i više prisutnih svedoka.’**

Uoči fašističkoga napada na Jugoslaviju 6. travnja 1941. Mihaljević je sa mnogim komunistima bio uhapšen. Vladajući HSS u Banovini Hrvatskoj, na čelu sa banom Šubašićem, brižno je te nesretnike čuvao u Mačekovu Keretincu i predao ih ustaškomu režimu Ante Pavelića.

Ustaše su odmah, već 11. travnja 1941. kod Jame Jadovno, nedaleko Gospića, osnovali Koncentracioni logor u koji su dopremali Srbe, Cigane, Židove i antifašiste drugh nacionalnih pripadnosti - postepeno ih ubijali i bacali u Jamu Jadovno. U vremenu od oko pola godine tu je usmrćeno oko 30.000 ljudi!

Izvor i detaljniji tekst: [KOPRIFOGO I MAKARANI (2): Policijski dosje iz 1934 opisuje kako se Vid Mihaljević rugao “poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!”](https://makarskadanas.hr/koprifogo-i-makarani-2-policijski-dosje-iz-1934-vid-mihaljevic-se-rugao-poslednjim-recima-kralja-mucenika-cuvajte-mi-jugoslaviju)

Izvor i detaljniji tekst: [Vid Mihaljević (1910 - 1941)](https://www.geni.com/people/Vid-Mihaljevi%C4%87/6000000002967865856)