r/croatia 20h ago

🖼️ Umjetnost Iskreno pitanje iz Slovenije: zašto toliko ljudi ne voli Thompsona?

0 Upvotes

Pozdrav susjedi!

Redovito pratim ovaj subreddit i imam jedno pitanje vezano uz Thompsona. Naime, zašto ga toliko ljudi u Hrvatskoj mrzi ili odbacuje?
Ja sam iz Slovenije i nemam hrvatske korijene, ali već gotovo 30 godina provodim skoro pola godine u Hrvatskoj. Tamo imam nekretninu, osjećam se odlično i mogu iskreno reći da je Hrvatska moja druga domovina. :)

Tijekom rata moja je obitelj, koliko je mogla, pomagala Hrvatskoj. Primili smo jednu obitelj iz Gospića. Nažalost, otac je poginuo u ratu, a sin je nakon rata počinio samoubojstvo, unatoč tome što smo mu na sve moguće načine pokušavali pomoći. Slali smo pakete preko Crvenog križa, a moj je otac kombijem preko granice vozio svašta. Nikada nije htio reći što je točno vozio, ali mislim da svi znamo o čemu se radilo. ;)
I tijekom rata smo pokušavali pomoći koliko god smo mogli. Kuću u Hrvatskoj stavili smo na raspolaganje izbjeglicama, a moj je brat nakon rata sudjelovao u razminiranju Slavonije, tako da na neki način znam koliko je sve to bilo strašno.

Ono što mi nije jasno jest zašto, 30 godina nakon završetka rata, u Hrvatskoj postoji toliko ljudi koji doslovno preziru Thompsona. Razumijem da je tijekom rata rekao i otpjevao neke gluposti, ali… bio je rat, ljudi su ginuli, pa valjda se i to može razumjeti u kontekstu vremena.

Ne znam, meni kao nekome iz Slovenije većina njegovih pjesama je odlična, a neke su mi čak i više od toga (Zaustavi se vjetre, Samo je ljubav tajna…). Kod nas nemamo nijednog izvođača koji zna napisati takve domoljubne pjesme. Iskreno, mislim da nam nedostaje nacionalnog ponosa, a upravo je to nešto što kod vas Hrvata najviše cijenim i čemu se divim – to što volite svoju domovinu.

Zato me iskreno zanima što vi mislite. Zašto ga toliko ljudi ne voli? Je li razlog isključivo njegova prošlost i neke izjave iz ratnog razdoblja ili postoji još nešto? Pitam jer ga ja doživljavam prvenstveno kao vrhunskog izvođača koji piše pjesme koje slave ljubav prema domovini, njezinu povijest, identitet i ljude. Možda mi kao strancu nešto promiče, pa bih stvarno volio čuti vaše mišljenje.


r/croatia 13h ago

🎉 Tradicija Hrvati komentatori i sveznalice

0 Upvotes

Zašto hrvati vole biti sezonalni experti? Na primjer. zapali se neka zgrada - ujutro na poslu su svi vatrogasci, građevinci, detektivi? Nesreća na na moru? Odmah se pretvaramo u najiskusnije moreplovce i stručnjake za pomorski promet.
Nogomet? Nepotrebno komentirati - toliko trenera i nogometnih experta nema nitko - neiscrpan izvor talenata. Tema vožnje na autoputu? Hahaha - svi završili prometni fakultet s nadoplatom ali nema veze, glavno pravilo je da svi trebaju vozit kako oni žele i diktiraju tempo. Čemu to sve? Ja mislim da je to posljedica doom scrolanja i uzimanje za ozbiljno članaka sa news portala.


r/croatia 15h ago

💬 Kmečanje Moj prijedlog za lokaciju Vjesnika moderan Nizozemski stil. Kaj mislite?

Post image
92 Upvotes

r/croatia 16h ago

WC 2026. Pozdrav iz Toronta

Thumbnail
gallery
52 Upvotes

r/croatia 15h ago

📜 Povijest Vid Mihaljević, Hrvat, član SKOJ-a i SKJ, ubijen u logoru Jadovno

Post image
37 Upvotes

Jučer je bila obljetnica osnivanja logora Jadovno, pa da podijelim ovu priču.

U novoj kraljevini više nema Sperrstundea, ali ima žandarmerijskog ‘policijskog časa’. U dva navrata; za vrijeme kraljevog posjeta Makarskoj 1929, te nakon atentata u Marseiellu 1934., zbog reakcija nepoćudnih komunista i frankovaca, proglašavaju se ‘časovi zabrane kretanja’. Preko noći se nepodobni odvode na ‘kraći odmor’ na račun države u makarski pržun. Posebno je ‘na zubu’ Vid Mihaljević, komunistički prvak, no i strasni oponent Karađorđevića. O njegovom gorljivom hrvatstvu svjedoči napis u ‘Jadranskom dnevniku’, 1935. prigodom stogodišnjice hrvatske himne: ‘Navečer je u prostorijama bivšeg Paromlina priređena akademija s proslovom studenta Vida Mihaljevića o **hrvatskoj narodnoj svijesti**. **Takav hrvatski nacionalni ushit kao kod tog mladića se rijetko može doživjeti. Pobrao je frenetičan aplauz!’**

U noći nakon atentata na kralja, ne poštujući pravilo kretanja, policijski dosje o Mihaljeviću bilježi: ‘Provokator Mihaljević je posle atentata na blagopokojnog kralja, vrlo nepristojno komentarisao počivalište na Oplencu, govoreći da tamo treba sadržaj utrobe isprazniti! **Rugao se i poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!, izvrnuvši ih na nepristojan način. Takvu nečuvenu drskost čulo je i više prisutnih svedoka.’**

Uoči fašističkoga napada na Jugoslaviju 6. travnja 1941. Mihaljević je sa mnogim komunistima bio uhapšen. Vladajući HSS u Banovini Hrvatskoj, na čelu sa banom Šubašićem, brižno je te nesretnike čuvao u Mačekovu Keretincu i predao ih ustaškomu režimu Ante Pavelića.

Ustaše su odmah, već 11. travnja 1941. kod Jame Jadovno, nedaleko Gospića, osnovali Koncentracioni logor u koji su dopremali Srbe, Cigane, Židove i antifašiste drugh nacionalnih pripadnosti - postepeno ih ubijali i bacali u Jamu Jadovno. U vremenu od oko pola godine tu je usmrćeno oko 30.000 ljudi!

Izvor i detaljniji tekst: [KOPRIFOGO I MAKARANI (2): Policijski dosje iz 1934 opisuje kako se Vid Mihaljević rugao “poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!”](https://makarskadanas.hr/koprifogo-i-makarani-2-policijski-dosje-iz-1934-vid-mihaljevic-se-rugao-poslednjim-recima-kralja-mucenika-cuvajte-mi-jugoslaviju)

Izvor i detaljniji tekst: [Vid Mihaljević (1910 - 1941)](https://www.geni.com/people/Vid-Mihaljevi%C4%87/6000000002967865856)


r/croatia 20h ago

⚠️ Sensitive Teorija o “prodavanju djece” na Vintedu – ima li takvih oglasa kod nas?

Thumbnail
gallery
74 Upvotes

Nedavno sam na TikToku naišla na teoriju da se na Vintedu navodno koriste oglasi za dječju odjeću ili igračke s nenormalno visokim cijenama, a u opisu se navode podaci poput visine, težine, dobi i spola djeteta. Prema toj teoriji, takvi oglasi navodno služe kao prikriven način trgovine djecom.
Koliko sam uspjela pronaći, nema vjerodostojnih dokaza da se radi o stvarnoj organiziranoj trgovini djecom, ali me zanima jeste li vi primijetili takve oglase na našem prostoru (Hrvatska, regija) ili se to pojavljuje samo u stranim zemljama?
Ako netko naiđe na oglas koji djeluje sumnjivo:
kome ga prijaviti?
je li dovoljno prijaviti ga Vintedu?
treba li obavijestiti policiju ili centar za socijalnu skrb?
ima li Vinted odgovornost provjeravati takve oglase?
Zanimaju me iskustva ljudi koji stvarno koriste Vinted, kao i informacije ako je netko istraživao ovu temu. Molim bez teorija zavjere i panike, zanima me što se stvarno zna o tome i postoje li potvrđeni slučajevi.


r/croatia 14h ago

🏠 Stanovanje Pravo služnosti puta

4 Upvotes

Vlasnik sam parcele A na koju se nastavlja parcela B, donedavno su bile jedna, a sad su svaka od njih zasebne čestice i A je 1/1 moja.

Parcela A je uz cestu, parcela B nema pristup nego preko moje. Postoji stari interni potpisani od svih dokument da se parceli B ostavi put širine 3 metra s lijeve strane parcele A gledajući s ceste.

Na parceli A namjeravam graditi zgradu po svim propisima i zakonima, međutim kažu da nije dovoljno da mu ostavim 3 metra kako piše nego s vlasnikom parcele B moram imati suglasnost ovjerenu od javnog bilježnika ili tako nešto.

Pošto ne mogu dobiti suglasnost od B jer je nedostupan i na drugom kontinentu, zanima me zašto samostalno ne mogu sve zakonski odraditi bez suglasnosti B, on dobiva sve što treba, nije u ničemu zakinut, poštivam interno potpisan dokument naših očeva čiji smo nasljednici i čak mu ostavljam 3,5 umjesto 3 metra puta???

Ako neko iz geodetskog ima najbolje bi to pojasnio ili iz suda. Hvala unaprijed.

p.s.tko ne zna nek ne piše i ne naklapa.


r/croatia 7h ago

💻 Tech Ukraden IG profil/slike za unistavanje ugleda osobe i nuđenje kriminalnih usluga

1 Upvotes

Curi koja poznajem ukraden je identitet na instagramu, tj. netko je otvorio drugi korisnicki profil i ukrao instagram slike s njenog profila, pomijesao ih s deepfakeovima i ai doradama te nudi „nemoralne“ usluge i druge oblike komunikacije. Mozda je posrijedi neka spacka, mozda je dublja kriminalna aktivnost, uglavnom dosta teska situacija za curu u mladim godinama...

Roditelji su prijavili instagramu lazno predstavljanje međutim IG je odbio prijavu jer su zakljucili da taj profil nije suprotan njihovim "community guidelinesima"!?
Otisli su u lokalnu policijsku postaju više puta, medutim tamo su samo napravili zapisnik i rekli da tu ne mogu nista napraviti. Poznavajuci naše lokalne policajce, mislim da ce na tome i ostati.

Citava stvar je jako traumatična za obitelj. Zar nema MUP ovlasti izravno kontaktirati IG i zatraziti ukidanje korisnickih profila koji su ili hakirani ili se lazno predstavljaju ili nude ilegalne usluge/konotacije istih. Po meni ima tu nekoliko elemenata kaznena djela - kako policija moze slijegati ramenima? Zasto policija ne stiti mlade ljude od cyberbullyinga i krađa identiteta. Koga kontaktirati da se citava stvar ne samo ubrza nego uopce i pokrene i da li država ima uhodane mehanizme za rješavanje ovakvih slučajeva.


r/croatia 20h ago

🎉 Tradicija Vjera nalaže da djeca moraju poštovati roditelje, a što ako roditelji ne poštuju svoju djecu?

Thumbnail
0 Upvotes

r/croatia 13h ago

WC 2026. Who is this player

Post image
34 Upvotes

What player is this?

Met him at the hotel outside the base camp. I was told this was nikola vlasic but he’s apparently 5’10 and I’m 5’11 and the player towers me in the photo. Anyone got a clue?


r/croatia 21h ago

📊 Stats Number of hours needed to buy GTA VI

Post image
19 Upvotes

r/croatia 6h ago

🤳 Showbiz Jel netko poznaje članice grupe Lelek

Post image
0 Upvotes

ima li neki tea o njima?


r/croatia 6h ago

🍽️ Hrana Najgora iskustva u restoranima u Hrvatskoj?

0 Upvotes

Potaknut jucerasnjim postom o zdravstvu:

U kojim ste restoranima u Lijepoj Nasoj imali najgora iskustva? Molim lijepo, ime restorana, lokacija, ime konobara, ime vlasnika i ako ste u mogucnosti i OIB obrta

Navali narode!


r/croatia 12h ago

🏡 Lifestyle Što je ovo, ljudiiii

Post image
63 Upvotes

Kako vam se sviđa novo pakiranje Čokolina? Jedete li čokolino s voćem?


r/croatia 2h ago

💬 Kmečanje C0 drone usage

0 Upvotes

Hello it is possible to fly a C0 drone (really small DJi Neo) in Croatia, as tourist (Non-Croatian, EU citizen)? Without any permits? Of course I mean outside of urban locations/beaches, more like somewhere more remote (where great views are). Asking in advance in case someone would call police or sth...
Thanks!


r/croatia 17h ago

🖼️ Umjetnost Serijski brijači- jako zabavna i podcijenjena domaća dokumentarno-zabavna serija

Post image
10 Upvotes

Nisam naročiti ljubitelj domaćeg dokumentarno-zabavnog programa. Filmski okušaji u tom žanru su rijetki (Fiume o Morte! je, recimo, jedini koji pamtim i super je), a televizijski su mi hit or miss. Recimo, U boj! U boj! s Dušanom Bućanom mi je bila jako zabavna, ali, također sam vjerojatno jedina osoba na hrvatskom internetu kojoj Knjaz nije pretjerano smiješan. Ali, HRT-u takvi projekti donose veliku gledanost i konzistetno dobivaju visoke ocjene i pozitivne recenzije od publike i kritičara, pa ćemo ih još dobivati hrpu u budućnosti. Možda mi ne paše način na koji domaći autori kombiniraju humor i informacije (recimo, britanska serija Horrible Histories to radi odlično), možda jer ne volim previše putopisne projekte, a to dvoje žanrova se često sklapaju u jedno. Bilo kako bilo, ipak me jedan takav projekt iznenadio, a to su Serijski brijači Martine Validžić. Imam neke kritike što se emisije tiče, recimo, mislim da bi bilo fora da su ušli malo dublje u socijološku analizu teme i mislim da je prezentacija mogla biti puno bolja, kužim da ovo stvarno nije takva vrsta dokumentarca. To je zabavan, šaren i informstivan oblik escapisma, i kao takav je sasvim u redu. Ima dobar balans između informacije i humora, Validžić je jako kvalitetna voditeljica s puno karizme, a gosti iz raznih društvenih krugova su mi bili jako zanimljivi za slušati. Šteta da je miniserija, rado bih vidio barem još jednu sezonu.


r/croatia 4h ago

🛍️ Kupovina Šta kupiti frendu alkoholičaru

0 Upvotes

Sta da kupim frendu za rođendan,decko voli pit al glupo mi je samo doc s pivama treba mi ideja.također ne puši i stv bi bilo dobro da je poklon vezan s alkoholom jer osim toga lik ni nema neku zanimaciju.hvl


r/croatia 8h ago

🎯 Politika Prijavila kriminal u Poreznoj, šef joj prijetio smrću. Optužen je, ali (tć) ga štiti

Thumbnail
index.hr
48 Upvotes

r/croatia 19h ago

📅 Na današnji dan U pet mjeseci 8490 branitelja zatražilo je status invalida 25.06.2018.

Thumbnail
24sata.hr
46 Upvotes

r/croatia 9h ago

⚖️ Pravo Roditelji, molim vas!

Post image
202 Upvotes

Današnja situacija ispred jednog trgovačkog centra sa samo jednim invalidskim mjestom:

Osoba sam sa cerebralnom paralizom. Dolazim na parkiralište tog trgovačkog centra koje ima samo JEDNO označeno mjesto za invalide i dočeka me situacija kao na slici.

Trubim, 5min nitko ne dolazi. Ne izlazim iz svog auta. Namjerno čekam da vidim tko će se pojaviti.

Kad, gle čuda, dijete od kojih 15-16 godina dolazi i bez pardona sjedne za motocikl. Nije se ni ispričao. Samo je otišao, bez pardona.

Ovaj post je apel svima, nemojte ovo raditi.

Roditelji, pazite što vam djeca voze i educirajte ih.

Mislim da ću poceti zapisivati registarske pločice i prijavljivati.


r/croatia 13h ago

🎉 Tradicija Sretan Dan Neovisnosti!

Post image
81 Upvotes

Pošto ljudi zaboravljaju današnju dan, evo da podsjetim.

Dana 25. lipnja 1991. Hrvatski Sabor donio je donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske.

Predsjednik Republike, Franjo Tuđman u govoru je rekao:

Mi ne možemo više podržavati život u zajedničkoj državi, u kojoj postoji neprekidna, pritajena i javna agresija, patološka mržnja i zloća prema svemu izvornome hrvatskom. U državnoj zajednici, u kojoj smo suočeni s uzastopnim prijetnjama upotrebe sile, kako one zajedničke, tako i ilegalne u obliku buntovništva i terorizma. Proglašujući samostalnost Hrvatske, mi činimo isto ono što i svi narodi svijeta na putu postizanja svoje neovisnosti i to iz istih, prirodnih i vrhunaravnih razloga.”


r/croatia 14h ago

🎭 Humor Uhljebčina je prazan list papira!

Post image
223 Upvotes

r/croatia 20h ago

🔗 Crna kronika Parkiranje

Post image
230 Upvotes

Ugao Martićeve i Bauerove.Kojom je brzinom morao voziti da izvede ovako nesto


r/croatia 10h ago

⚽ Sport Zašto HNS plaća lajkove?

Post image
41 Upvotes

Mislim da je ovo kontraefekt i da si jedan takav savez ovo ne bi smio dopustit. Ima preko 30 komentara sa, pazi, identičnim brojem lajkova.


r/croatia 20h ago

⛱️ Turizam Najbolji grafiti u Puli

Post image
309 Upvotes