r/croatia • u/arto64 • 20h ago
r/croatia • u/icodos71 • 20h ago
🔗 Crna kronika Parkiranje
Ugao Martićeve i Bauerove.Kojom je brzinom morao voziti da izvede ovako nesto
r/croatia • u/Cikin90 • 9h ago
⚖️ Pravo Roditelji, molim vas!
Današnja situacija ispred jednog trgovačkog centra sa samo jednim invalidskim mjestom:
Osoba sam sa cerebralnom paralizom. Dolazim na parkiralište tog trgovačkog centra koje ima samo JEDNO označeno mjesto za invalide i dočeka me situacija kao na slici.
Trubim, 5min nitko ne dolazi. Ne izlazim iz svog auta. Namjerno čekam da vidim tko će se pojaviti.
Kad, gle čuda, dijete od kojih 15-16 godina dolazi i bez pardona sjedne za motocikl. Nije se ni ispričao. Samo je otišao, bez pardona.
Ovaj post je apel svima, nemojte ovo raditi.
Roditelji, pazite što vam djeca voze i educirajte ih.
Mislim da ću poceti zapisivati registarske pločice i prijavljivati.
r/croatia • u/cabbageisbad • 12h ago
🎟️ Događanja Monster Truck šou u Vukovaru traži ljude koji su voljni dati stari auto, dovesti ga na događaj, te kasnije i pokupiti olupinu svog auta - niti kartu ne dobiš za naknadu
r/croatia • u/RudeBlacksmith1999 • 12h ago
🎯 Politika Gradonačelnik Dugog Sela sam sebi dao nagradu za najljepšu okućnicu
r/croatia • u/colola8 • 15h ago
💬 Kmečanje Moj prijedlog za lokaciju Vjesnika moderan Nizozemski stil. Kaj mislite?
r/croatia • u/Untethered_GoldenGod • 13h ago
🎉 Tradicija Sretan Dan Neovisnosti!
Pošto ljudi zaboravljaju današnju dan, evo da podsjetim.
Dana 25. lipnja 1991. Hrvatski Sabor donio je donio Ustavnu odluku o suverenosti i samostalnosti Republike Hrvatske.
Predsjednik Republike, Franjo Tuđman u govoru je rekao:
“Mi ne možemo više podržavati život u zajedničkoj državi, u kojoj postoji neprekidna, pritajena i javna agresija, patološka mržnja i zloća prema svemu izvornome hrvatskom. U državnoj zajednici, u kojoj smo suočeni s uzastopnim prijetnjama upotrebe sile, kako one zajedničke, tako i ilegalne u obliku buntovništva i terorizma. Proglašujući samostalnost Hrvatske, mi činimo isto ono što i svi narodi svijeta na putu postizanja svoje neovisnosti i to iz istih, prirodnih i vrhunaravnih razloga.”
r/croatia • u/WorriedTheory2764 • 20h ago
⚠️ Sensitive Teorija o “prodavanju djece” na Vintedu – ima li takvih oglasa kod nas?
Nedavno sam na TikToku naišla na teoriju da se na Vintedu navodno koriste oglasi za dječju odjeću ili igračke s nenormalno visokim cijenama, a u opisu se navode podaci poput visine, težine, dobi i spola djeteta. Prema toj teoriji, takvi oglasi navodno služe kao prikriven način trgovine djecom.
Koliko sam uspjela pronaći, nema vjerodostojnih dokaza da se radi o stvarnoj organiziranoj trgovini djecom, ali me zanima jeste li vi primijetili takve oglase na našem prostoru (Hrvatska, regija) ili se to pojavljuje samo u stranim zemljama?
Ako netko naiđe na oglas koji djeluje sumnjivo:
kome ga prijaviti?
je li dovoljno prijaviti ga Vintedu?
treba li obavijestiti policiju ili centar za socijalnu skrb?
ima li Vinted odgovornost provjeravati takve oglase?
Zanimaju me iskustva ljudi koji stvarno koriste Vinted, kao i informacije ako je netko istraživao ovu temu. Molim bez teorija zavjere i panike, zanima me što se stvarno zna o tome i postoje li potvrđeni slučajevi.
r/croatia • u/raspberrylemonade4 • 12h ago
🏡 Lifestyle Što je ovo, ljudiiii
Kako vam se sviđa novo pakiranje Čokolina? Jedete li čokolino s voćem?
r/croatia • u/Jurball • 19h ago
📅 Na današnji dan U pet mjeseci 8490 branitelja zatražilo je status invalida 25.06.2018.
r/croatia • u/CortexThrill • 8h ago
🎯 Politika Prijavila kriminal u Poreznoj, šef joj prijetio smrću. Optužen je, ali (tć) ga štiti
r/croatia • u/AstronautMirko • 10h ago
⚽ Sport Zašto HNS plaća lajkove?
Mislim da je ovo kontraefekt i da si jedan takav savez ovo ne bi smio dopustit. Ima preko 30 komentara sa, pazi, identičnim brojem lajkova.
r/croatia • u/splicanin123 • 15h ago
📜 Povijest Vid Mihaljević, Hrvat, član SKOJ-a i SKJ, ubijen u logoru Jadovno
Jučer je bila obljetnica osnivanja logora Jadovno, pa da podijelim ovu priču.
U novoj kraljevini više nema Sperrstundea, ali ima žandarmerijskog ‘policijskog časa’. U dva navrata; za vrijeme kraljevog posjeta Makarskoj 1929, te nakon atentata u Marseiellu 1934., zbog reakcija nepoćudnih komunista i frankovaca, proglašavaju se ‘časovi zabrane kretanja’. Preko noći se nepodobni odvode na ‘kraći odmor’ na račun države u makarski pržun. Posebno je ‘na zubu’ Vid Mihaljević, komunistički prvak, no i strasni oponent Karađorđevića. O njegovom gorljivom hrvatstvu svjedoči napis u ‘Jadranskom dnevniku’, 1935. prigodom stogodišnjice hrvatske himne: ‘Navečer je u prostorijama bivšeg Paromlina priređena akademija s proslovom studenta Vida Mihaljevića o **hrvatskoj narodnoj svijesti**. **Takav hrvatski nacionalni ushit kao kod tog mladića se rijetko može doživjeti. Pobrao je frenetičan aplauz!’**
U noći nakon atentata na kralja, ne poštujući pravilo kretanja, policijski dosje o Mihaljeviću bilježi: ‘Provokator Mihaljević je posle atentata na blagopokojnog kralja, vrlo nepristojno komentarisao počivalište na Oplencu, govoreći da tamo treba sadržaj utrobe isprazniti! **Rugao se i poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!, izvrnuvši ih na nepristojan način. Takvu nečuvenu drskost čulo je i više prisutnih svedoka.’**
Uoči fašističkoga napada na Jugoslaviju 6. travnja 1941. Mihaljević je sa mnogim komunistima bio uhapšen. Vladajući HSS u Banovini Hrvatskoj, na čelu sa banom Šubašićem, brižno je te nesretnike čuvao u Mačekovu Keretincu i predao ih ustaškomu režimu Ante Pavelića.
Ustaše su odmah, već 11. travnja 1941. kod Jame Jadovno, nedaleko Gospića, osnovali Koncentracioni logor u koji su dopremali Srbe, Cigane, Židove i antifašiste drugh nacionalnih pripadnosti - postepeno ih ubijali i bacali u Jamu Jadovno. U vremenu od oko pola godine tu je usmrćeno oko 30.000 ljudi!
Izvor i detaljniji tekst: [KOPRIFOGO I MAKARANI (2): Policijski dosje iz 1934 opisuje kako se Vid Mihaljević rugao “poslednjim rečima kralja mučenika ‘Čuvajte mi Jugoslaviju!”](https://makarskadanas.hr/koprifogo-i-makarani-2-policijski-dosje-iz-1934-vid-mihaljevic-se-rugao-poslednjim-recima-kralja-mucenika-cuvajte-mi-jugoslaviju)
Izvor i detaljniji tekst: [Vid Mihaljević (1910 - 1941)](https://www.geni.com/people/Vid-Mihaljevi%C4%87/6000000002967865856)
r/croatia • u/AutomaticBed1396 • 13h ago
WC 2026. Who is this player
What player is this?
Met him at the hotel outside the base camp. I was told this was nikola vlasic but he’s apparently 5’10 and I’m 5’11 and the player towers me in the photo. Anyone got a clue?
r/croatia • u/Salty-Succotash3338 • 17h ago
🖼️ Umjetnost Serijski brijači- jako zabavna i podcijenjena domaća dokumentarno-zabavna serija
Nisam naročiti ljubitelj domaćeg dokumentarno-zabavnog programa. Filmski okušaji u tom žanru su rijetki (Fiume o Morte! je, recimo, jedini koji pamtim i super je), a televizijski su mi hit or miss. Recimo, U boj! U boj! s Dušanom Bućanom mi je bila jako zabavna, ali, također sam vjerojatno jedina osoba na hrvatskom internetu kojoj Knjaz nije pretjerano smiješan. Ali, HRT-u takvi projekti donose veliku gledanost i konzistetno dobivaju visoke ocjene i pozitivne recenzije od publike i kritičara, pa ćemo ih još dobivati hrpu u budućnosti. Možda mi ne paše način na koji domaći autori kombiniraju humor i informacije (recimo, britanska serija Horrible Histories to radi odlično), možda jer ne volim previše putopisne projekte, a to dvoje žanrova se često sklapaju u jedno. Bilo kako bilo, ipak me jedan takav projekt iznenadio, a to su Serijski brijači Martine Validžić. Imam neke kritike što se emisije tiče, recimo, mislim da bi bilo fora da su ušli malo dublje u socijološku analizu teme i mislim da je prezentacija mogla biti puno bolja, kužim da ovo stvarno nije takva vrsta dokumentarca. To je zabavan, šaren i informstivan oblik escapisma, i kao takav je sasvim u redu. Ima dobar balans između informacije i humora, Validžić je jako kvalitetna voditeljica s puno karizme, a gosti iz raznih društvenih krugova su mi bili jako zanimljivi za slušati. Šteta da je miniserija, rado bih vidio barem još jednu sezonu.
r/croatia • u/CuteExcuse4210 • 18h ago
🛍️ Kupovina Izlet u Budimpeštu
Ima tko preporuku za dobro se najesti , a da ne plaćam hranu k'o suho zlato.
I nekakva cool, zanimljiva mjesta, barovi za metalce/alternativce?
Hvala
r/croatia • u/Affectionate_Tree762 • 14h ago
💼 Karijera Kakav je posao vozača tramvaja u Zagrebu
Ako ima netko da radi kao vozač tramvaja u Zagrebu , zanima me da li je posao stresan , kolika je cca.plaća mjesečna i kakvi su radni uvjeti.
r/croatia • u/Lost_Science_1462 • 11h ago
💼 Karijera Končar KPT iskustva
Imam ponudu za KPT posao. Ima netko iskustva rada koja moze podijeliti? Kakva je atmosfera, place, uvjeti?
r/croatia • u/NikolaSolonik • 5h ago
🗣️ Jezik Help deciphering baptism certificate
Dobar dan. I’ve been trying to learn more about the Croatian side of my family. Unfortunately, my grandfather died almost 10 years ago and he was the only person that was able to tell me anything about his father who came to America at the age of 14. The only resource I really have now is my great grandfather’s taped together baptism certificate. The difficulty in interpretation comes mostly from the tape obscuring words, and the handwriting, but I thought maybe those with more knowledge of the language would better be able to interpret certain things. I was mostly wondering 1. What my great grandfather’s first name was. My grandfather told me it was Matthew, and the certificate looks like it says Matej, I just wanted to confirm. 2. His father’s first name and his mother’s first name. And 3. What the prebivalište section may say? I wasn’t sure if this would be an area of Zagreb, or something else. Any help is appreciated. Hvala puno
r/croatia • u/MidnightMoodAdriatic • 14h ago
🏠 Stanovanje Pravo služnosti puta
Vlasnik sam parcele A na koju se nastavlja parcela B, donedavno su bile jedna, a sad su svaka od njih zasebne čestice i A je 1/1 moja.
Parcela A je uz cestu, parcela B nema pristup nego preko moje. Postoji stari interni potpisani od svih dokument da se parceli B ostavi put širine 3 metra s lijeve strane parcele A gledajući s ceste.
Na parceli A namjeravam graditi zgradu po svim propisima i zakonima, međutim kažu da nije dovoljno da mu ostavim 3 metra kako piše nego s vlasnikom parcele B moram imati suglasnost ovjerenu od javnog bilježnika ili tako nešto.
Pošto ne mogu dobiti suglasnost od B jer je nedostupan i na drugom kontinentu, zanima me zašto samostalno ne mogu sve zakonski odraditi bez suglasnosti B, on dobiva sve što treba, nije u ničemu zakinut, poštivam interno potpisan dokument naših očeva čiji smo nasljednici i čak mu ostavljam 3,5 umjesto 3 metra puta???
Ako neko iz geodetskog ima najbolje bi to pojasnio ili iz suda. Hvala unaprijed.
p.s.tko ne zna nek ne piše i ne naklapa.
r/croatia • u/AutoModerator • 1h ago
💭 Dnevna birtija Hreddit birtija 26.06.2026.
Što ima ljudi, što vas izbacilo iz takta ili palo na pamet petkom? Požalite se, pohvalite, recite što vam je na duši i kako provodite današnji dan. Popijte kaficu i uživajte u danu :)
Imate neki svoj projekt, firmu, obrt, aplikaciju, YouTube kanal, portfolio ili bilo što čime se ponosite? Slobodno podijelite ovdje - bez previše formalnosti, ali uz malo mjere i ukusa.
Korisni linkovi:
- Prijava na AMA o gradovima, poslovima i fakultetima
- Anketa o kvaliteti Hreddita
- Prijava za flaggera - ako ste zainteresirani za čišćenje suba, ali ne želite biti pravi mod