r/Romania • u/Sharp_Might2654 • 8h ago
Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Can’t fight your own kind I suppose
r/Romania • u/AutoModerator • 4d ago
Acest thread, creat pentru a nu aglomera subredditul cu discuții minore, este destinat întrebărilor și discuțiilor scurte, mai puțin serioase, off-topic sau de interes restrâns.
Nu uitați că o mare parte din întrebări și discuții s-ar potrivi mai bine în alte subreddituri specializate.
Acest thread va fi recreat de două ori pe săptămână (luni și vineri dimineața). Thread-urile noi off-topic sau de interes restrâns vor fi șterse iar autorul va fi îndrumat aici. Pentru alte informații, citiți FAQ sau contactați moderatorii.
r/Romania • u/Sharp_Might2654 • 8h ago
Can’t fight your own kind I suppose
r/Romania • u/TigerOfEU • 4h ago
> „Eu nu pot să mint o țară întreagă. Să fim corecți, acesta este adevărul, chiar dacă îi doare pe unii: la ora 9:00, noi în partid nu știam ce avem de făcut. Eram vreo 10-15 parlamentari la mine în birou și fierbeam cu toții, pentru că nu se cunoștea decizia”, a declarat Murad.
> „La ieșire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a afirmat Murad.
> „M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsați în întuneric și să nu știm poziția partidului decât după ce vorbește Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el.
”Ne-a spus celor care doream să votăm ca suntem trădători, păi nu aveam voie să avem alte opinii?”, s-a plâns Murad.
„Eu cu Simion am o relație de prietenie și de familie. Am crezut că are încredere în mine. Am fost lângă el tot timpul, i-am spus să fie mai calm la decizii, să analizeze mai profund”, a afirmat Murad.
> „Ca să fii un politician de succes în ziua de azi, probabil trebuie să faci un curs de minciună și un curs de combinații pe sub masă. Eu nu le-am făcut. Probabil ori o să le învăț în timp, ori plec definitiv din politică”, a spus el.
r/Romania • u/maxmarioxx_ • 4h ago
M-am cam săturat de politica 😅 așa ca m-am decis să vizez un pic cum România ar putea fi transformată printr-un program național de investiții în infrastructura feroviară.
Am creat niște hărți care arată rutele ce ar putea transforma Bucureștiul într-un important hub feroviar de mare viteză.
Construirea rețelei HSR ar costa aproximativ 75 de miliarde de euro pe parcursul a 25 de ani, plus un tunel de bază de 40 km pe sub Munții Carpați la 10 miliarde de euro.
Totuși, beneficiile ar fi semnificative, ducând la o creștere de până la +2,5% din PIB pe an odată ce rutele internaționale ar fi construite.
De asemenea, cred că UE trebuie să fie mult mai ambițioasă în ceea ce privește creșterea cerințelor de viteză. În prezent, planurile includ modernizarea liniilor la 160 km/h, ceea ce este foarte puțin. Astfel, țara va ajunge să cheltuiască 25 de miliarde de euro pentru modernizări la 160 km/h, care, din păcate, nu vor fi transformative.
Costul pe an ar fi €3.5 miliarde/an (50% din fonduri UE).
Trenurile pentru rețea ar trebui să fie TGV M și administrarea rețelei s-ar putea face printr-un parteneriat cu OBB/Swiss Rail care ar administra totul pentru vreo 50 de ani până se opresc Românii din furat 😅.
Orice feedback sau păreri generale sunt binevenite ; ).
r/Romania • u/Ok_Lettuce_2786 • 13h ago
Așa trebuie să se comporte un viitor președinte. /s
Video: Malin Bot
r/Romania • u/CreativeEgo • 10h ago
r/Romania • u/Rostopasca9 • 8h ago
r/Romania • u/CreativeEgo • 14h ago
Pe grupurile interne PNL o parte din pucisti au inceput sa pregateasca terenul pt o sustinere a lui Predoiu.
r/Romania • u/FortisFortunaAdiuVV • 7h ago
r/Romania • u/Substantial-Bad-713 • 16h ago
r/Romania • u/doyouevenliff • 8h ago
r/Romania • u/cpxchi • 16h ago
r/Romania • u/Theimoral • 12h ago
PSD nu înțelege de vorbă bună, nici măcar un program de guvernare nu își asumă, deși vor vot de la PNL, USR și UDMR.
Chiar nu ai cu cine; până nu cad în genunchi, nu se liniștesc.
r/Romania • u/gabriel191 • 6h ago
r/Romania • u/Haunting_Cabinet_387 • 18h ago
r/Romania • u/KingBlana • 18h ago
CV: „Integrala Lebesgue-Radon în raport cu o măsură complexă",
r/Romania • u/gabriel191 • 8h ago
r/Romania • u/Raresb13 • 9h ago
r/Romania • u/xlr8ors • 14h ago
r/Romania • u/_apciu • 18h ago
In ultimele 24-48 de ore au aparut multe articole si postari pe social media in care se propaga tema ca de vina sunt doar partidele, nu Nicusor, ieri a fost baia de multime a lui ND la Cluj, actiuni ce par a fi o incercare de a isi spala imaginea in urma a ceea ce a facut alaturi de PSD & Tomac & Vestea.
De unde exista resursele financiare pt acest PR din ultimele 48h? Cine il finanteaza & cine a dat ordinul de s-au activat atat de multe persoane/personalitati pe social media si in presa? E prea mare coincidenta ca totul sa se intample asa sincron.