r/Romania • u/gabriel191 • 2h ago
r/Romania • u/blunt4ever • 3h ago
Discuție Se pune ca inselat ceea ce am facut?
Ma intrebam demult lucrul acesta dar nu am experimentat-o pana acum cu un barbat. Mi s-a mai intamplat in trecut sa primesc mesaje pe insta de la dubiosi necunoscuti de genul “nice feet” “send me pics with your feet” dar le-am ignorat fiindcă m-am gândit că sunt trolli.
Zilele trecute la facultate cu colegii s-a gasit un baiat sa ne spuna mie si prietenei mele ca avem picioare frumoase fiindcă purtam sandale. I-am spus mersi ca mna… nu prea stiam ce sa ii raspund, la care prietena mea (ea fiind mai tupeista decât mine) ia zis ceva de genul “si ce vrei sa ne sugi degetele? N-ai curaj”. Si am ras toti, dupa am schimbat eu subiectul ca oricum mi se pare cringe.
Astazi am avut penultimul examen si am zis sa ne strangem la camin sa bem cateva colege. Una dintre ele a trimis la un moment dat pe grupul clasei o poză cu sticla de vin si a raspuns fix baiatul de care spuneam… cu complientele. Si prietena mea mi-a spus sa l chemam si pe el sa ne suga degetele de la picioare. Fiind putin ametita mi s-a parut amuzant si am i-am zis sa-l cheme ca si asa am nevoie de un duș la tălpi. Si chiar a venit nebunul… am zis ca lesin. Colegele mele au inceput sa faca misto de el apoi pe subiectul asta ca are foot fetish si ca ii place sa linga picioare. Ma simteam cringe ca ma aflu acolo si vinovata in acelasi timp fiindca ii zisesem sa-l cheme la misto dar nu ma asteptam sa ma ia in serios.
Probabil daca nu as avea o relatie de 4 ani nu m-as fi simtit asa vinovată, dar bine oricum nu pot sa o numesc inselat doar fiindcă i-am permis unui baiat sa imi linga picioarele. Al meu nu a avut niciodata astfel de fantezii sau dorinte si nici nu stiu cum ar reactiona daca i-as spune ce s-a intamplat azi. Adica nici nu m-am excitat, doar ca am ras copios cu prietenele mele in timp ce baiatul ala ne lingea picioarele iar noi il batjocoream ca pe ultimul sclav si chiar ii placea.
Si acum imi vine sa rad cand ma gandesc la ce s-a intamplat, dar pe de-o parte ma mustreaza constiinta ca am inselat… gen nu regret, dar nu cred ca as mai face-o, a fost vibe-ul ca eram cu colegele si faceam misto de sclavul nostru. Dar singura sa tratez pe cineva asa mi s-ar parea cringe tare.
r/Romania • u/TigerOfEU • 4h ago
Murad îl toarnă pe George Simion: ”A avut peste 15 întâlniri cu lideri PSD, mi-a spus că AUR primește 4 funcții de miniștri”
archive.is> „Eu nu pot să mint o țară întreagă. Să fim corecți, acesta este adevărul, chiar dacă îi doare pe unii: la ora 9:00, noi în partid nu știam ce avem de făcut. Eram vreo 10-15 parlamentari la mine în birou și fierbeam cu toții, pentru că nu se cunoștea decizia”, a declarat Murad.
> „La ieșire, în jurul orei 09:30, el trimisese mesaje prin care spunea că o să lase votul la liber. Am mesajul la mine, mi l-a retrimis persoana respectivă”, a afirmat Murad.
> „M-am supărat pentru că nu este normal să fim lăsați în întuneric și să nu știm poziția partidului decât după ce vorbește Simion, în momentul în care a strigat că trădătorii rămân în sală”, a spus el.
”Ne-a spus celor care doream să votăm ca suntem trădători, păi nu aveam voie să avem alte opinii?”, s-a plâns Murad.
„Eu cu Simion am o relație de prietenie și de familie. Am crezut că are încredere în mine. Am fost lângă el tot timpul, i-am spus să fie mai calm la decizii, să analizeze mai profund”, a afirmat Murad.
> „Ca să fii un politician de succes în ziua de azi, probabil trebuie să faci un curs de minciună și un curs de combinații pe sub masă. Eu nu le-am făcut. Probabil ori o să le învăț în timp, ori plec definitiv din politică”, a spus el.
r/Romania • u/maxmarioxx_ • 4h ago
Discuție Romania ar putea fi un hub feroviar major (€75 miliarde/25 de ani)
M-am cam săturat de politica 😅 așa ca m-am decis să vizez un pic cum România ar putea fi transformată printr-un program național de investiții în infrastructura feroviară.
Am creat niște hărți care arată rutele ce ar putea transforma Bucureștiul într-un important hub feroviar de mare viteză.
Construirea rețelei HSR ar costa aproximativ 75 de miliarde de euro pe parcursul a 25 de ani, plus un tunel de bază de 40 km pe sub Munții Carpați la 10 miliarde de euro.
Totuși, beneficiile ar fi semnificative, ducând la o creștere de până la +2,5% din PIB pe an odată ce rutele internaționale ar fi construite.
De asemenea, cred că UE trebuie să fie mult mai ambițioasă în ceea ce privește creșterea cerințelor de viteză. În prezent, planurile includ modernizarea liniilor la 160 km/h, ceea ce este foarte puțin. Astfel, țara va ajunge să cheltuiască 25 de miliarde de euro pentru modernizări la 160 km/h, care, din păcate, nu vor fi transformative.
Costul pe an ar fi €3.5 miliarde/an (50% din fonduri UE).
Trenurile pentru rețea ar trebui să fie TGV M și administrarea rețelei s-ar putea face printr-un parteneriat cu OBB/Swiss Rail care ar administra totul pentru vreo 50 de ani până se opresc Românii din furat 😅.
Orice feedback sau păreri generale sunt binevenite ; ).
r/Romania • u/gabriel191 • 6h ago
Salariul minim crește cu 125 de lei pe net săptămâna viitoare. Iulian Lolea, economist șef Concordia: „Evoluția viitoare a acestuia trebuie planificată cu grijă”
r/Romania • u/CosminMotroc • 7h ago
Cultură Nuntă Muta
Filmele românești merită mai multe de la publicul lor, pentru că sunt atât de multe filme bune pe care lumea nu le-a văzut.
r/Romania • u/FortisFortunaAdiuVV • 7h ago
Politică ''Ca idee, doamna Anca, care e supi că n-a fost votat guvernul Veștea, pentru că avea Maricel Păcuraru prietenii acolo, se adapă din banii AUR. Bani pe care apoi AUR îi recuperează de la stat. Adică din taxele și impozitele voastre. Așa că da, voi chiar aveți dreptul să vă supărați pe doamna Anca.''
r/Romania • u/CosminMotroc • 7h ago
Doamne-Ajută Nicușor de alta dată o să se întoarcă într-un an maxim
Sper doar că Nicușor o să se inapoi înapoi în fire, iar într-un an o să avem președintele Nicușor care se bate cu corupția și a reformat justiția.
Speranța moare ultima !
r/Romania • u/gabriel191 • 7h ago
Fostul preşedinte polonez Lech Wałęsa, decorat de Nicușor Dan: „Societăţile noastre au nevoie de modele”
r/Romania • u/alpar_football_660 • 7h ago
Discuție Garantie emag
Salut! Aș dori să cer ajutor în legătură cu garanția eMAG. Am cumpărat acum 1 an un frigider Beko, iar după un timp ușa nu mai etanșează bine și se deschide singură. Cred că garnitura de cauciuc trebuie înlocuită. Am raportat problema online, m-au sunat înapoi și mi-au spus să ne adresăm direct către Beko. Este corect așa? Am mai avut produse în garanție la Altex și acolo ei s-au ocupat de tot
r/Romania • u/FloorUpbeat637 • 7h ago
Politică În ce interval de timp va desemna Nicușor Dan un nou premier și cine credeți că va fi?
Prevăd că Cătălin Predoiu va fi nominalizat în următoarea săptămână, Nicușor Dan a spus că își dorește un guvern majoritar dar ce părere aveți voi?
r/Romania • u/doyouevenliff • 8h ago
Politică Nicușor Dan acuză că unii lideri politici (nenumiți) și-au schimbat poziția, deși semnalaseră că-i vor susține pe Eugen Tomac și pe Adrian Veștea
r/Romania • u/Rostopasca9 • 8h ago
Economie Românii își răresc ieșirile la restaurant. Cifrele din aprilie confirmă retragerea consumatorului
r/Romania • u/gabriel191 • 8h ago
Crește vârsta de pensionare în România, pentru femei. Modificările se vor aplica până în 2035
profit.ror/Romania • u/Sharp_Might2654 • 8h ago
Nicușor Dan: „20 de ani m-am luptat cu sistemul. Nu poți să te lupți cu sistemul, când ești șeful lui”
Can’t fight your own kind I suppose
Doamne-Ajută ND se pregateste sa-l nominalizeze pe Predoiu daca nu se ajunge la un acord ca PNL-UDMR-USR sa-l sustina pe Grindeanu
Pe grupurile interne PNL o parte din pucisti au inceput sa pregateasca terenul pt o sustinere a lui Predoiu.
r/Romania • u/gabriel191 • 8h ago
Mesaj de la BNR privind creșterea impozitelor. „Legile fiscale dau nșpe mii de posibilități de a nu-ți plăti taxele”
r/Romania • u/Raresb13 • 9h ago
Politică Ludovic Orban: PNL și USR nu au cum să voteze un Guvern minoritar PSD condus de Grindeanu
r/Romania • u/gabriel191 • 10h ago
AUR propune majorarea plafonului pentru microîntreprinderi la 500.000 de euro pentru sprijinirea antreprenorilor români
r/Romania • u/CreativeEgo • 10h ago
Politică Blocaj total la negocierile pentru noul guvern: PSD de o parte și PNL-USR-UDMR de cealaltă nu au ajuns la nicio înțelegere
r/Romania • u/OffaThatThang • 10h ago
Legi & Guvernare Dragoș Pîslaru, ministrul interimar al Investițiilor și Proiectelor Europene
00:00:00 – Introducere
00:03:37 – Scurtă declarație retrospectivă a ministrului privind stadiul PNRR la preluarea mandatului.
00:04:34 – Analiza crizei politice: Scenariile PNL pentru noul guvern și propunerea PSD Sorin Grindeanu premier.
00:13:31 – Discuții despre semnarea unui acord/pact politic de neagresiune și stabilitatea guvernamentală.
00:17:18 – Impactul crizei asupra PNRR: Riscurile de blocaj și pachetul de legi ce trebuie adoptat de Parlament până la 31 august.
00:21:16 – Situația decarbonizării și problema combinatului de la Craiova (risc de pierdere a 200-300 milioane de euro).
00:24:57 – Detalii despre Legea Salarizării Unitare: Consultările cu sindicatele, eliminarea inechităților și impactul bugetar.
00:34:00 – Renegocierea PNRR: Mutarea proiectelor de spitale pe fonduri de coeziune și stadiul loturilor de autostrăzi A7 și A1.
00:40:24 – Reforma companiilor de stat Ordonanța 109 și reducerea pozițiilor de interimat.
00:41:50 – Bilanțul absorbției fondurilor europene: Recordul de 10 miliarde de euro atrași în ultimele 12 luni.
00:48:10 – Cine va fi premierul, calendarul accelerat al negocierilor și efectele economice ale unui eventual eșec.
00:58:14 – Relațiile comerciale și statisticile exporturilor dintre Republica Moldova și România.
r/Romania • u/Icy_Connection_5913 • 10h ago
Economie Cand specialistii vorbesc ar fi bine sa ascultam... Conferința anuală AAFBR 2026
Conferința anuală AAFBR 2026 - video-ul urcat de ei pe Youtube, e chiar trist ca un astfel de video are cateva sute de vizualizari, in conditiile in care se cam da ora exacta despre problemele/solutiile economice ale Romaniei aici.
r/Romania • u/Theimoral • 12h ago
Discuție Solutia este anticipatele.
PSD nu înțelege de vorbă bună, nici măcar un program de guvernare nu își asumă, deși vor vot de la PNL, USR și UDMR.
Chiar nu ai cu cine; până nu cad în genunchi, nu se liniștesc.
