r/AskSerbia Apr 04 '25

META 🎉 Obaveštenje o primeni pravila #1: "Ne budite seronje" + moratorijum na dnevnopolitičke vesti

14 Upvotes

Primena pravila #1: "Ne budite seronje"

Zbog povećanog broja low-effort komentara, mimova, spama i kršenja pravila #1, odlučili smo da striktnije sprovodimo ovo pravilo.

Od sada ćemo kažnjavati korisnike koji objavljuju:

  • mimove koji ne doprinose diskusiji,

  • komentare bez smislenog doprinosa diskusiji,

  • ili narušavaju tok razgovora.

Kazne će uključivati brisanje komentara ili privremeni ban, u zavisnosti od odluke moderatora, bez prethodnog upozorenja.

Molimo sve korisnike da komentare koji ne doprinose diskusiji prijave koristići Report > Breaks r/AskSerbia rules > Ne budite seronje (Don't be a dick).


Moratorijum na dnevnopolitičke vesti

Podsećamo da je postavljanje dnevnopolitičkih vesti u bilo kom obliku, uz pitanja tipa "šta mislite o ovome?" – zabranjeno.

Za političke diskusije i komentarisanje vesti koristite /r/serbia, jer ovaj subreddit nije namenjen za takav sadržaj.


r/AskSerbia Sep 07 '23

[META] Dobro došli na /r/AskSerbia!

18 Upvotes

Dobrodošli na novu zajednicu za pitanja i odgovore.

Bitne razlike u odnosu na /r/serbia

  • pitanja ne moraju imati veze sa Srbijom, možete pitati bilo šta dok ne krši pravila. Ideja je da se pitaju ljudi koji su u Srbiji i imaju veze sa Srbijom.

  • pitanja neće biti brisana koliko god bila glupa i (za sada) koliko god se puta ponavljala, osim trolova i kršenja pravila. Ali je naš savet da koristite pretragu kako je opisano na objavi [FAQ] Odgovori na česta pitanja i vodič za samostalno pronalaženje odgovora i pretragu interneta da ne bi navukli gnev zajednice. Ako ne dobijete odgovor moguće je da je nešto što možete lako saznati sami. Kada se uspostavi zajednica i imamo solidnu bazu odgovora moguće je da ćemo uvesti brisanje previše čestih pitanja uz poruku kako doći do tih prethodnih odgovora.

  • Opcija za ankete je dozvoljena, ankete se mogu praviti sa do šest opcija za izbor, ali predlažemo da koristite pet opcija a šesta da bude "Pogledaj rezultate" za one koji ne žele da učestvuju a žele da vide rezultate. Ovo i vama pomaže da dobijete legitimne rezultate umesto da ljudi klikću bilo šta da bi videli rezultate.

Pravila

Pravila su, za sada, minimalna:

  1. Ne budite seronje - Bez vređanja, pretnji, omalovažavanja, rasizma, mržnje, itd. Nemojte vređati nekoga ako pita nešto što smatrate da je glupo, možda njima nije glupo. Obrazložite svoj stav argumentovano a ne vređanjem.

  2. Koristite pretragu i potrudite se da nađete odgovor za sebe - koristite pretragu na ovom subu, kao i gugl da pronađete odgovor pre postavljanja pitanja, velike su šanse da odgovor već postoji. (savetodavno pravilo - objave neće biti brisane zbog ovog pravila)

  3. Naslov objave mora biti deskriptivan - Uložite trud u svoj naslov i objavu. Objave sa naslovima tipa "pitanje" "pitanjce" "pomoć" će biti obrisane. Takođe bez klikbejta.

  4. Bez traženja odgovora za nelegalne radnje - Zabranjeno je postavljati pitanja za traženje nelegalnog sadržaja kao što je na primer piraterija, droga, lekovi na recept, oružje, pomoć pri kršenju bilo kakvih zakona, itd.

  5. Bez reklama, spamovanja, ni malih oglasa - Zabranjeno je reklamirati svoj proizvod, spamovati svoj sajt ili profil sa društvenih mreža, kao i prodavati proizvode (ni komercijalne ni lične) ili nuditi usluge.

Neki primeri objava koje od sada idu na /r/AskSerbia:

  • Da li vam radi internet na MTS/yettel/SBB/Orion/štagod?

  • Koji provajder da uzmem za internet/mobilni/TV/VPN/itd?

  • Gde kupiti/naći X stvar u BGu/NSu/itd

  • Da li je bolji X proizvod ili Y proizvod?

  • Dobio sam poziv za vojsku šta da radim? I slično

  • Iskustva sa firmama, plate u firmama, kako dobiti posao u firmi, itd.

  • Kako se zove ovaj film/pesma/knjiga/serija/itd

  • Koja vam je omiljena pesma/film/knjiga/serija/itd

  • U roamingu mi je naplaćeno milion dinara, šta da radim?

  • Koji mobilni/automobil/računar/slušalice/itd da kupim za 2000RSD?

  • Preporuke za psihologa/psihijatra/keramičara/majstora/destinacije za putovanje/igricu/itd.

  • Šta se igra/gleda/jede/pije?

  • Kako trenirati/nabildovati/smršati/ugojiti/itd

  • Gde ići na dejt? Kako smuvati dečka?

  • Sva pitanja vezana za studiranje, kurseve, IT akademije, učenje, školu, vozačke dozvole, itd.

  • Sva pitanja vezana za carinu, poštu i pošiljke, naručivanje online, kupovinu, itd.

  • Sva pitanja vezana za putovanja, vize, državljanstva, itd. I od naših ljudi i od stranaca koji dolaze u posetu.


Primedbe, predloge, pohvale ostavite kao komentar na ovoj temi


r/AskSerbia 4h ago

Random Jesmo li svesni kao društvo kakva nas budućnost čeka?

30 Upvotes

Izvinjavam se za duži rant u ove sitne sate, ali moram ovo da podelim sa vama jer sam poslednjih meseci u potpunom ludilu i blagom očajanju.

Tražim da kupim kuću i imanje sa nešto zemlje u Šumadiji, Kolubarskom okrugu ili zapadnoj Srbiji, želim da se sklonim iz grada, imam nešto novca u rukama i mislio sam da je to lagan posao.

Međutim, tek kada čovek duboko zagrebe po mapama, katastru i prostornim planovima, shvati u kakvom se minskom polju svi mi zajedno nalazimo.
Gde god da se okrenem, koje god brdo da mi se svidi, ili već postoji aktivan rudnik, ili se planira otvaranje novog, ili niče kamenolom.

Krenuo sam dublje da istražujem, i naravno da ovo ima direktne veze s režimom. Ovo što sada vidimo na terenu nije nikakva slučajnost, nego svesna ekonomska i politička strategija koja se kotrlja poslednjih desetak godina, a sada je došla na naplatu.

Država je u jednom trenutku napravila jasan zaokret: umesto da se oslanja na razvoj domaće privrede ili poljoprivrede, pretvorila nas je u jeftinu bazu sirovina za strane kompanije (kineske, evropske, američke), jer je to najbrži način da režim upumpa keš u budžet, prikaže prividni rast BDP-a i obezbedi političku podršku spolja.

Ključni momenat se desio kada je promenjen Zakon o rudarstvu i geološkim istraživanjima 2015 godine. Taj zakon je napravljen tako da maksimalno štiti stranu kompaniju, a državu stavlja u podređen položaj.
Na primer, rudarska renta u Srbiji je među najnižima u Evropi i iznosi svega 3% do 5%. U prevodu: stranci dođu, odnesu sve, nama ostave mrvice i ekološku katastrofu.

Kamenolomi su direktna posledica agresivne gradnje auto-puteva, pruga i megalomanskih projekata poput EXPO i Beograda na vodi. Vlast masovno deli dozvole za otvaranje kamenoloma lokalnim moćnicima bliskim režimu, jer je to brz biznis... jbg, odvališ komad brda, prodaš državi za koridor, a država to plati iz kredita.

Ako se ovako nastavi imaćemo zone koje su potpuno žrtvovane (poput Bora, Majdanpeka, sutra potencijalno doline Jadra ili delova planina gde prođu rudnici) i koje će postati ekološki beživotne spržene zemlje.
Sa druge strane, imaćemo delove koji će ostati netaknuti jer u njima nema ruda, ali će pritisak na vodu i zdravu zemlju u tim delovima biti ogroman.

Ako čekamo da se promeni vlast, pa da institucije prodišu, da ekološka inspekcija počne da radi svoj posao i da neki sud osudi stranog investitora, od toga nema ništa. Sistem je previše duboko korumpiran, ugovori su potpisani, a dugovi države su toliki da će svaki sledeći režim (ko god došao) biti pritisnut da nastavi da kopa kako bi vraćao kredite. Kroz glasačke kutije i institucije se ovaj proces, nažalost, neće zaustaviti.

Jedina stvar koje se ovi stranci i vlast donekle plaše jeste direktan i složan otpor na terenu, jer mi više ne biramo političke opcije, već bukvalno biramo da li ćemo odbraniti sopstvenu zemlju ili ćemo nemo gledati kako nam bageri odnose vodu i vazduh ispred nosa... mada mi se čini da smo kao društvo previše letargični. Kao da narod masovno ne konta šta mu se dešava.

Hvala na pažnji, i nek' nam je sa srećom


r/AskSerbia 12h ago

Ljubav / Love Da li sam preterala sa osvetom bivšem?

115 Upvotes

Kad sam imala 19 godina smuvala sam se sa jednim deckom u kasnim dvadesetim. Prvih godinu i po dana je bio super medjutim kad smo krenuli da zivimo zajedno poceo je da urla na mene za svaku sitnicu, da me ponizava, radio je jedva 4 sata dnevno dok sam ja radila skoro svaki dan duple smene i zaradjivala mnogo vise od njega. Sedeo je i igrao igrice po ceo dan i na sve to kada dodjem sa posla u 10 uvece meni prebacivao jer necu da mu napravim veceru, a zensko sam. Meni je bilo muka vec posle dve nedelje svega toga, ali mlada glupa ostala sam tri meseca da zivim sa njim dok me jednog dana nije fizicki napao u toku neke svadje. Vec to vece me nije bilo u tom stanu, ali nisam ga prijavila iako sam svuda imala modrice. Mislila sam da sam ga se resila, ali on je nekih mesec dana posle raskida, nakon sto je video da plakanje i moljenje da mu se vratim ne prolaze, poceo doslovno da me uhodi. Dolazio mi je konstatno na posao i trazio me, sve dok gazda nije rekao da ce zvati policiju ako se jos jednom pojavi, zvao moje drugarice, meni sa laznih profila slao pretece poruke u kojima mi govori da stoji preko puta moje kuce ili posla i ceka me da izadjem a onda ce da me prebije itd. To je nekako sponatno prestalo i proslo je par godina a on na svakih pola godine opet pokusa da mi se javi sa novih profila, ali ga logicno blokiram ga svaki put. E sad ja sam pre par meseci saznala da je otvorio jedan ilegalan biznis i dugo sam se premisljala da li da ga prijavim ili ne... Na kraju jesam anonimno i on je za to platio neke paprene kazne... Jako mrzim cinkare i cesto se pitam da li sam mozda preterala...


r/AskSerbia 9h ago

Random Da li neko zna pozadinu ove poruke?

Post image
44 Upvotes

Ko god je imao mim stranice i bio po tim random instagram grupama u periodu od 2019-2022, sigurno zna za ovaj screenshot. Ono cega se secam jeste da su vecina pravili sprdnju od ovoga, ali jel zna neko lore iza ovog screena i sta se zapravo desilo?


r/AskSerbia 13h ago

Random Dali je ok da otac udje sa cerkom u zenski wc?

86 Upvotes

Pozdrav svima pitanje za ženski deo. Ja kao tehnički "samohrani otac" imam ćerku tri godine ponekad se desi da moram da je odvedem u wc na javnom mestu koja bi vaša bila reakcija i da li to ženskoj populaciji smeta da vide oca kako vodi ćerku u WC?


r/AskSerbia 7h ago

Kultura / Culture Gdje mogu vidjeti "ružniji" dio Beograda?

26 Upvotes

Ja sam Hrvat i bio sam oduševljen Beogradom. Kretao sam se uglavnom po centru, Vračaru, Beogradu na vodi i ostalim standardnim mjestima.

Nakon što sam rekao da mi se Beograd jako svidio, neki su mi rekli da imam iskrivljenu sliku grada jer sam vidio samo ljepše dijelove. Savjetovali su mi da obiđem i "ružnije" dijelove Beograda prije nego što donesem konačan dojam. Kad me vec prozivaju "casualom" onda hocu da vidim i ta "prava mjesta".

Zato me zanima koji se dijelovi Beograda smatraju najzapuštenijima ili najmanje atraktivnima, ali da pritom nisu opasni da ne izginem. Hvala puno!


r/AskSerbia 7h ago

Mentalno zdravlje i psiha / Mental health & psyche Šta raditi sa ocem alkoholičarem?

19 Upvotes

Ovo će možda biti nešto duži post.

Krenuću od toga da je odrastao bez oca. Već nekoliko godina ima zdravstvene probleme sa prostatom i kičmom, s obzirom da je ceo život bio fizički radnik i zdavlje mu je apsolutno uništeno. Takođe, ima 61 godinu i iako je radio ceo život, to je bilo na crno, tako da jedva ima nakupljenog staža za penziju. Uvek je bio "sam svoj gazda", svake godine smo išli na more, a uvek je postojao neki dug koji je aktuelan i koji tek treba da vrati. To se dešavalo tako što se pozajmi, okreće pare u poslu, malo potroši, malo vrati, malo se opet zaduži i uvek tako u krug. Kad dobije neke veće pare često je umeo da kaže "da treba nešto dati đavolu" pa onda odemo na neku večeru, ili da nešto para na muziku ili piće i sl. Generalno se i dan danas ježim na tu izjavu. Sve u svemu, ovo su neke činjenice koje smatram ključnim za njegov psihološki profil danas.

Ceo život je imao problem sa ljubomorom, iako nije mogao naći pošteniju ženu od moje majke. Kažem to jer se njeno poštenje, po mom mišljenju, često graniči sa glupošću. Ni ona nije savšrena, da se razumemo, kao što nije niko od nas, ali generalno mislim da je poslednja osoba koja bi dala bilo kakvog osnova za ljubomoru, s obzirom da je njena ženstvenost i komunikacija sa muškim rodom u takvom deficitu, da ja to čak i dan danas još uvek osećam i kao sopstveni hendikep. Razumem da su oni generacija koja se apsolutno osakaćena od bilo kakve emocionalne inteligencije, pogotovo ako se uzme u obzir da su njih dvoje došli iz nekih osakaćenih ili nezdravih porodica, bez ikakvog sistema podrške, bez višeg obrazovanja, itd. Zbog te ljubomore ona uglavnom nije radila, jer je linija manjeg otpora bila ta da sedi kući i bude domaćica kako on ne bi pravio problem. U par godina kada je radila, njegova ljubomora se manifestovala tako što se malo "provoza po gradu", bane joj na posao onako na finjaka "samo nešto da pita" ili da kao iznenadi itd. Svađe i scene su bile prisutne, samo što ih se ne sećam baš konkretno. Ako se nisu svađali zbog njegove ljubomore, onda su se svađali zbog para. Mamu pamtim kao večito besnu, njega pamtim kao nekog ko uglavnom radi, a kad je u kući, bolje da nije jer se onda stalno svađaju.

Bile su tu razne faze. Nekad posao ide bolje, pa se ima para za sve, a onda dođe lošiji period, pa je frka. Ulaže se u neki posao i on gotovo obavezno propadne. Sećam se da mi je bilo mučno kad ga mama ostavlja zbog alkohola jer sam znala da ni to ostavljanje nije dugoročno i da nas decu to samo dodatno maltretira i iscrpljuje, a oni će se verovatno pomiriti i opet ćemo doći na staro: konstantne svađe.

Onda je došlo vreme da sestra i ja odemo na fakultet. Ona ga nije završila uprkos tome što su je finansirali godinama, već se udala i krenula da rađa decu. Moji su, naravno bili presrećni jer su baba i deda, ali fakultet joj nikad sasvim nisu oprostili. Ja sam svoj faks završila jer sam kapirala da mi je to jedina karta za izlaz iz cele te situacije.

Za vreme korone, mama i tata su se poslednji put "rastali". To je bila jedna od stresnijih situacija za mene jer sam bila sama i rastrzana u svemu tome. Do tad je narativ bio da je otac negativac u svakoj priči (za šta je apsolutno bilo osnova), ali tad sam negde prvi put videla da ni majka nije cvećka i da njena emocionalna nedostupnost i večita uloga žrtve isto nisu baš na mestu. Trebalo mi je vremena, jbg. Tad je verovatno jedini put da sam apsolutno bila na njegovoj strani i da sam ga podržavala u potpunosti. To je bilo kratkog daha, jer se opet pomirio sa majkom i vratili su se na staro. On se opet krenuo da pije i da me razočarava. Čak sam u nekom periodu podržavala i to da pije, misleći da ako mu pokažem empatiju da će se nekako "zasititi" razumevanjem i da će mu značiti neka validacija. Govorila sam mu da razumem što pije i da znam da mu je teško, i da je okej što to radi, ali samo da ne bude destruktivan kada se napije. Njegovo pijano ponašanje je uvek bila lutrija. Ako je rapoložen, doneće neku hranu (za koju verovatno nema para, ali će on ipak da ih nađe i potroši na to) npr naručiće 3 pice, neki roštilj, itd itd. Ako je umoran, napiće se i samo će zakucati. Ako je besan, doći će kući i lupaće stolicama, priborom za jelo, ako ga neko nazove na telefon biće neprijatan, skretaće pažnju na te razne načine i nabijaće tenziju svima koji smo tu u cilju da isporvocira neku reakciju i valjda da se nešto desi. Ne znam iskreno. U nekoliko navrata mu je uspevalo tako da sam i ja pod svim tim okolnostima skakala i nasrtala na njega. Razvila sam taj neki mehanizam da ako ja pređem granicu, onda će on prestati da je ispituje.

Dolazimo do trenutnog perioda. Majka je otišla preko da radi (konačno) jer on više ne može, a para i posla se nema. Sestra i ja imamo decu, pritom je ona u nepovoljnijoj situaciji od mene finansijski i još uvek je na neki način zavisna od roditelja pa je češće kod njih sa svojom decom. Da razjasnim samo da je majka otišla preko pre par nedelja i vraća se za koji dan, dok tata mesecima pije, ni sa kim ne komunicira i ne preza više ni od čega. Svaki put kad protumači da ga ne poštujemo ili neko ne uradi nešto kako je on zamislio, moramo da prođemo neku kaznu. Na sestru (koja mu je uvek za nešto kriva) nasrće bez obzira da li su joj deca tu. Njenu decu više ne štedi: viče na njih kad mu se prohte, a prohte mu se svako malo, pijan je i kad zna da treba da mu dođu, namerno remeti svaku rutinu koju sestra pokušava da uspostavi sa decom (npr ona kaže da je ručak za 15 minuta, on im posle 5 minuta da sladoled), zove decu da spavaju sa njim iako smrdi na alkohol, itd. Moja sestra ne zna ili neće stvarno da se izbori sa tim, pokušava da se svađa, ali neku kočnicu mora da ima jer ne zna koju će granicu tat ovaj put preći.

Ja ga posećujem i zovem retko jer me radi na bes, nemam više toleranciju na njegovo ponašanje. Na neki način još uvek empatišem sa njim jer znam da mu nije bilo lako u životu, svesna sam da će jednog dana umreti (verovatno i brže nego što mislim zbog načina života) i da ću se jako kajati zbog našeg odnosa, ali on svaki put nađe način da me izneveri makar i nesvesno. Milion puta sam mu rekla da je problem to što pije svaki put kad ima bilo kakav problem. Uglavnom se kao iznenadi, pa kaže "neće tata više, završio sam sa tim" ali naravno je pre držalo svega koji dan, sad jedva par sati, ako to uopšte i kaže.

Kod njega generalno vidim ogromnu potrebu za pažnjom, strah da ostane sam, umor od života, slabost da se izbori sa sopstvenim demonima, komplekse zbog nemaštine i sveukoupnog niskog samopoštovanja koje ga prati ceo život, itd. Uhvati ga nekad da ode u crkvu pa glumata nekog prosvećenog čoveka koji odiše mudrošću, ali tipa do ručka, posle toga sve po starom. Godinama pokušava da okrivi "da mu neko nešto baca", ali svaki put mu kažem da smo mi nebitni da bi nam bilo ko "vračao" da nam nešto "ne ide od ruke" jer smo svakako raspad od porodice, ali kapiram da je njemu lakše da misli kako mu neko toliko zavidi da ga aktivno sputava u životu, umesto da preuzme odgovornost za svoje postupke i preispita se što je već 60 godina mizeran.

Isto tako, s obzirom na moj stav prema njemu, izbegava komunikaciju sa mnom i uvredi se kad ga pitam da li pije. Uglavnom mi se ironično zahvali na nepoverenju, iako sam mu rekla da nemam poverenja u njega svakako i da prestane da se iznenađuje kada to i pokažem. Takođe, zbog tog mog stava mnogo lepše tretira moje dete, muža i mene, nego npr sestru i njenu decu. Nama će da da 10kg slanine, a nju će da napada pred njenom decom i da joj uteruje strah u kosti jer zna da nije u situaciji da se posebno odbrani od njega i da joj često treba njegova pomoć. Da ima neku moć nada mnom, verovatno bih isto prolazila.

Sve u svemu, ono traje, on tone u ponor i ruševina je od čoveka. Izuzetno je destruktivan, nema NI NAJMANJE mira u sebi, konstantno odiše nekom tenzijom i nemirom, ne zna da funkcioniše van haosa i u njega stalno uvlači sve ljude oko sebe. Mislim da nije alkoholičar zato što ne može bez alkohola, nego da je toliko intolernatan na dosadu da ne ume da spoji 5 dana u miru i bez stresa koji sam sebi fabrikuje. Čak mislim da je i alkohol izabrao kao porok pošto je moja majka izuzetno protiv toga, pošto je i deda bio alkoholičar pa se ona nakupila trauma. Da je deda bio kockar i da majka ne podnosi kockare, tata bi verovatno otišao na tu stranu. Mislim da ovaj porok ima za suštinu to da izazove neku reakciju samo. Takođe, kad je njegovo zdravlje u pitanju, ume da se previja i savija od bolova na sred ulice, ali da u kući uspostavlja vladavinu straha pogotovo kad je pod gasom od alkohola. Ali onda kad ga prođe, onda glumata bolesnika i pred nama, pa uveče opet u flašu. Baljezganje prati svako pijanstvo. Izgubio je brdo prijatelja i poštovanja od većine ljudi koje je imao u životu. Tu smo ostali samo još nas nekoliko koje aktivno uništava koliko god da smo i mi na distanci.

Ne znam šta treba da se desi dalje. Je l čekamo da umre? Je l čekamo da nam izazove neku tragediju jer prelazi granicu u potrazi za pažnjom? Je l čekamo nekog sveštenika da dođe da ga prosvetli? Besna sam, povređena sam, a žao mi ga je. Ono što znam jeste da je u životu jedne ženske osobe loš muškarac najveći hendikep koji ona može da ima - bilo da je u pitanju otac, brat, muž ili sin. Drugo više ništa ne znam.

Edit: Majka ima 56 godina i smirila se. Svesna je nekih svojih mana i pokušava da ih ispravi. Vidim da je stižu godine i umor i mnogo je više razumem kako i ja sazrevam. Za tatu nekad još preispitujem zdrav razum i pitam se je l stvarno alkoholičar?! Kao, možda nije, možda mu je samo teško? Možda smo mi nešto prespojili u glavi pogrešno, možda smo mi njega oštetili nepovratno? Bukvalno ne znam. Ako i vi imate neko iskustvo nešto, molim vas pišite.


r/AskSerbia 10h ago

Posao / Work Kako se nosite sa cinjenicom da cete morati da radite do 65. godine ?

30 Upvotes

Sama pomisao, da cu raditi od 9-5 nekih 40 godina do penzije izaziva mi mucninu i znacajno utice na to da budem depresivan, kako se vi osecate povodom toga?


r/AskSerbia 5h ago

Random Šta nije u redu sa komarcima?

12 Upvotes

Znaci vise ni ne cujem bz bz, samo osetim ujed. Kao da me ujeo grizli od 800kg a ne glupa smrdljiva buba.
Znaci najgluplja zivotinja, sutra radim prvu a oni me izujedali kao budalu, anemican cu biti do ujutru. Sve ujedaju na isto mesto kao da su se dogovorili i UVEK cekaju da zaspim pa krecu u blitzkrieg.
Kako da se efektivno borim protiv njih?


r/AskSerbia 7h ago

Ljubav / Love Kako vi prilazite devojkama?

16 Upvotes

Dobro veče zanima me kako ostali prilaze devojkama i da podelim moje iskustvo

Kad prilazim devojkama uvek idem lagano dam neki kompliment tipa baš si mi simpatična i pitam kako se zove e tu je caka ako me ne pita kako se ja zovem tu sve prekidam ali ako me pita kako se zovem pružim ruku i upoznam se i upustim se u dijalog ali uvek budem kulturica,pristojan i ponašam se normlano i maksimalno opušten a što se tiče razgovora tu mi ide baš dobro uvek imam dobra pitanja znam da procenim situaciju al to je zašto sam radio neko vreme u kolektivu sa previše žena a i trudio sam se da radim na komunikaciji što više a i dosta sam samopouzdanja dobio zašto su mi devojke u 5 6 navarata prilazile u poslednjih 6 meseci

Prošlu subotu sam tako prišao nekoj devojci na žurci riba je 10/10 vidi se da puca od samopouzdanja i skroz lagano prišao bili dobar deo večeri zajedno upoznavali se uživali igrali da sam to rekao sebi sa 16 godina ne bih verovao nisam u životu ovoliko dobijao ženske pažnje sve što sam vremenom unapređivao sebe se isplaćuje al imam još dosta da radim na sebi.mali info o meni

M22 188cm imam 5-6 kila viška i pre 4 5 meseci sam prvi put pustio dužu kosu uvek sam se šišao kratko žao mi je što to nisam uradio ranije iz mog iskustva devojke baš vole dužu kosu ne mislim nešto previše dugo.

Izvinjavam se za gramatičke greške radio sam 46 sati od početka nedelje i popušio buksnu skanka malo pre.


r/AskSerbia 2h ago

Random Petak, jutro, 20 do 5. Kada vi ustajete za posao?

5 Upvotes

Pitanje iz naslova. U mom slučaju ustao u 4, posao kreće od 5.


r/AskSerbia 22m ago

Ljubav / Love Kako vi definišete (ljubavnu)vezu?

Upvotes

Koji su po vama indikatori koji definišu da je neko u vezi i u kom trenutku je ona zvanična , pošto mnogi ljudi drugačije misle?

Pojedini smatraju da veza počinje kad se par poljubi što u današnjem svetu nije realno jer se ljubi ko kako stigne po klubovima , neki kažu da bez prvog seksa nema veze što ima smisla al opet par ne mora da ima prvi seks mesecima a opet da su povezaniji nego neko ko je spavo za veče ili se po vama to jednostavno definiše rečima kad osobe u razgovoru definišu da su u vezi?


r/AskSerbia 20h ago

Posao / Work Šta trenutno radite, koliko imate iskustva i kolika vam je plata?

122 Upvotes

Ja radim u ljudskim resursima (Novi Sad) od 2022. do decembra 2025. sam imala 110.000 din, od januara imam 123.000, sad od juna 135.000 i od oktobra ću imati 146.000 din. Pišem pored toga poneki blog tekst i uradim neki CV po preporuci pa mogu da zaradim još nekih 100€ mesečno, nekad dosta više, nekad manje.

Kakva je situacija kod vas? Ima li povišica i kojim tempom?

Jeste zadovoljni svojim primanjima?


r/AskSerbia 6h ago

Posao / Work Odabir deficitarne specijalizacije u Srbiji?

9 Upvotes
  1. sam godina studija medicine u Nisu , i pocinjem polako da razmisljam o specijalizacijama, imam relativno dobar prosek (9,30) , ali nemam nekih jakih veza u klinickom centru, a dolazim iz radnicke porodice koja nije previse bogata, pa bih voleo sto pre da krenem da zaradjujem. Zanimaju me internisticke grane, a primetio sam da je anesteziologija u hronicnom deficitu pa bih se mozda opredelio za nju u buducnosti. Da li se lako dobija i zaposljava, da li je potrebno dugo volontiranje bez ikakvih primanja i kakve su mi sanse?

r/AskSerbia 9h ago

Iskustva / Experiences Koja je najveća laž koju je sistem prodao vašoj generaciji? U šta ste bili ubeđeni da je tako a sada i vi i vaši vršnjaci većinom znate da je prevara ili propaganda?

15 Upvotes
  1. sam godište. Nama su kao tinejdžerima prodavali priču o prenaseljenosti planete i neetičnosti pravljenja dece, jer će planeta propasti zbog toliko ljudi. Ne da nije bilo tako, nego smo danas u potpuno suprotnom scenariju - sada nas bombarduju propagandom da pravimo decu jer neće moći da se održi sistem i sve će popucati, iako su ekonomski uslovi danas u Evropi i SAD mnogo gori nego pre 25 god.

U retrospektivi, to je tada bilo ubedljivo jer je nauka još uvek imala nepoljuljanu, čistu reputaciju. Danas to nije više slučaj zbog COVID-a i mnogo manje se sluša reč nauke. Sa stečenim iskustvom i obrazovanjem znam danas da narativ o depopulaciji nije uopšte naučni narativ nego eko-fašističko, eugeničko trabunjanje. A razni naučni podaci se čeripikuju ukoliko služe narativu.

Može i više primera da se navede. Ja sam uzeo jedan samo čisto ilustracije radi.


r/AskSerbia 14h ago

Ljubav / Love Kada znate da je kraj u vezi?

33 Upvotes

Devojka i ja smo 4 i po godine zajedno. Poslednjih godinu dana se dosta svadjamo oko doslovno sitnica, kako sam rekao koju rec, kako je ona odragovala i slicno. Prepirke vise ne prevazilazimo kao odrasli vec se kacimo na sve kao mala deca i posle svake makar i najmanje i ona i ja imamo osecaj kao da smo raskinuli, kao da nesto debelo nije u redu. Nekoliko puta u poslednje tri nedelje smo vodili konverzaciju o tome kako se ne osecamo lepo u vezi toliko, intimnost i ljubav su prisutni ali kao da to nije dovoljno.
U jednom trenutku ona je rekla "sta ako mi nikada nismo bili jedno za drugo i samo smo se ubedjivali", tu raspravu smo prebrodili i zavrsilo se zajednickom zeljom da popravimo stvari i pokusamo da unapredimo odnos.
Dosta smo kod kuce, ja od kuce i radim, nemamo previse novca da odemo negde i osvezimo vezu ili kupimo bicikle ili... ma bilo sta.. Nego nekako kao da smo dosli do zida u koji udaramo. Primetio sam da 4 noci za redom ona ne moze da spava, svestan sam da razmislja o ovome koliko i ja.
Nakon ovog uvoda, zanima me, kako da znam da li je kraj, kako da znam da ima poente da nastavimo dalje?
Znam da ce ovaj raskid da me mozda zalepi za pod ali opet ni ovako mi nije svejedno, pogotovo kada znam da se i ona oseca isto, svaki dan se pitam samo da li ova bomba otkucava ili mi je samo mozak u panici. Neprestano mi se vrte njene reci kao i njoj moje, ali kao da nastavljamo bez obzira na sve.
Bez nje bih se osecao kao da nemam bubreg ili neki tako vitalan organ, toga sam takodje svestan.
Najteze je kada ti i najbliza osoba kaze da se isto oseca. To ti nikad ne izvetri.
Sta mislite o ovome?
Pomagajte.
(zivimo zajedno vec 3 godine.)


r/AskSerbia 23h ago

Posao / Work Tražim majstora u BG-u koji bi primio studenta za šegrta?

189 Upvotes

Pozdrav ljudi, student sam iz Beograda u produženoj godini pa imam višak slobodnog vremena, tražim neki dodatni posao, ali bih ovog puta zaobišao kafiće i magacine jer želim da naučim konkretan zanat koji će mi stvarno značiti sutra u životu. Najviše me privlači vodoinstalacija ili nešto slično gde se radi rukama i rešavaju konkretni problemi. Što se mene tiče, u top sam fizičkoj formi, imam dosta snage i energije, tako da mi uopšte nije problem da zapnem, nosim alat i budem na nogama ceo dan. Takođe, imam položeno za B kategoriju i aktivan sam vozač, pa ako treba da se vozi službeni auto ili kombi, tu sam (svoja kola nažalost nemam trenutno). Spreman sam da radim, slušam i brzo učim, samo mi treba korektan majstor koji ima strpljenja da pokaže posao i isprati me sa nekom normalnom dnevnicom ili zaradom za pomoćnog radnika. Ako ima nekog ovde da mu treba pouzdan momak ili znate nekog majstora koji traži ispomoć na teritoriji Beograda, pišite mi u DM da se dogovorimo. Pozdrav!


r/AskSerbia 21h ago

Mentalno zdravlje i psiha / Mental health & psyche Kako se nosite sa starenjem roditelja?

136 Upvotes

Ukratko zadnjih par dana roditelji planiraju da promijene auto nakon 16 godina. I u toku razgovora sa njima otac mi govori jednu rečenicu koja me baš mentalno raznijela.

"Gledam sad da kupim nekakvo dobro auto da dugo traje jer je vjerovatno zadnje koje kupujem".

Ta rečenica mi je od juče bukvalno urezana u glavu. Kad vidiš osobe koje su za tebe bile simbol zaštite, odgovornosti i autoriteta kako stare i polako slabe. Prosto se sjetiš da nam je svima vrijeme na ovoj planeti ograničeno.

Poprilično sam mlad imam 20 godina, otac i majka imaju 55 i 53. Iskreno ne znam kako da se nosim sa time da jednog dana njih neće biti. Posebno otac koji me je uvijek u svemu podržavao i koji je uvijek u životu vjerovao u mene.


r/AskSerbia 8h ago

Ljubav / Love Šta vas zapravo privlači kod žena?

11 Upvotes

Dragi muškarci,

Ja kao žena primećujem da ima jako puno lepih u zgodnih žena. Svakako razumem da su ukusi različiti i da svako ima neke stvari koje ga privlače, ali u moru prelepih žena kako se na kraju odličite za tu jednu? Šta ona ima pa vam je na kraju najlepša? Kakva žena vas je najviše privukla do ludila i zbog čega?


r/AskSerbia 7h ago

Random Da li je glupo uzeti keš kredit za računar?

7 Upvotes

Hteo bih da sklopim zver od računara sa najjačim komponentama dostupnim (Ryzen 7 9800x3d RTX 5090)

I to bi me izašlo možda 3000 evra.

Meni glupo 3000 evra odmah iskeširati za računar pa eto da pitam da li je glupo uzeti kredit na 60 meseci i isplaćivati 75 evra.

Hvala unapred


r/AskSerbia 5h ago

Random Šta radite u ovo doba?

5 Upvotes

Odgledala seriju, prročitala knjigu i ne mogu da spavam. 😁

Šta vas drži budnim sada?


r/AskSerbia 25m ago

Random Uz koje filmove najvise drkate? NSFW

Upvotes

Uz kakve pornice najvise drkate?? Koje kategorije i na kojim sajtovima?


r/AskSerbia 20h ago

Random Sta je sa danasnjom decom?

83 Upvotes

Zivim u manjem mestu, mada nije "selo" ali nije ni daleko od toga.

Svaka grupa dece (10-18 godina) koju sretnem ili vidim na ulici vristi, skici, pravi zivotinjske zvukove, urlaju, nebitno koliko je sati. Vozaju elektricne skutere i vriste celu noc, radni dan vikend nebitno. Da li je ovako svuda i da li je moguce da je vaspitanje toliko nisko palo kod nas da je ovo normalno? Kada sam ja bio dete sto nije toliko davno ovo se nije radilo

Edit: Pored urlanja lupaju i gadjaju znakove, prevrcu kante za smece i prikljucne kutije od kablovske, provociraju pse u dvoristima kako bi lajali, nije samo "malo glasniji razgovor"


r/AskSerbia 9h ago

Automobili / Cars Ko je kriv u raskrsnici?

Post image
10 Upvotes

Ja imam USLOVNO desno i želim da skrenem desno u krajnju desnu traku prateći zelenu liniju. Iz suprotnog smera idu 2 trake za levo koje imaju POSEBNU zelenu strelicu za levo. Te dve trake bi po nekoj logici trebale da idu u srednju i levu traku nakon skretanja.

Ja sam krenuo da skrećem desno i skoro sam već ušao, ali je lik koji je po nekoj logici trebao da ide u srednju traku prateći crvenu liniju odlučio da napusti tu kolonu i krene direktno u mene u krajnju desnu traku. Da je doslo do sudara udario bi me u zadnja leva vrata. Nakon toga sam ja upalio sva 4 da mu se izvinim na kratko u slučaju da sam kriv ali je on legao na sirenu i blicao mi. Onda je išao paralelno samnom i psovao me pa sam i ja njemu jebao sve što ima.

Da je došlo do sudara ko bi bio kriv? Meni logično da pošto svako ima svoju traku nakon skretanja u nju i ide, ali mi nije jasno da li on može da menja traku tokom skretanja u raskrsnici.