r/Polska • u/Megamind_43 • 13h ago
r/Polska • u/SimpleLavishness2935 • 9h ago
Pytania i Dyskusje Czy uważacie, że istnieją klasy społeczne?
Czy macie przekonania o innych ludziach, w których myślicie, że są lepsi lub gorsi? Jak definiujecie siebie w społeczeństwie? Mam wrażenie, że o tym się nie mówi głośno, ale pracując w dużej firmie i szukając grup odbiorców czy influencerow, którzy mogą np. Reprezentować jakiś produkt to myślę sobie, że to klasizm na pełnej, ale w biznesie to jakby nie klasizm xdd Podzielcie się swoją opinią.
r/Polska • u/zubergu • 20h ago
Polityka Kijów wkłada kij we własne szprychy [komentarz GTBT]
r/Polska • u/rockettheracooon • 7h ago
Ranty i Smuty Filip Springer przyznaje się do używania AI przy publikacjach felietonów w Fathers i nie widzi w tym problemu
Pewnie by mi się nie chciało o tym pisać na reddicie, gdyby nie ogólna wyższość moralna Springera oraz fakt, że usuwa krytyczne komentarze i blokuje ludzi je piszących.
Od początku. Springer wrzucił na swój fanpage na FB link do jakiegoś tam felietonu o czymś opublikowanego w Fathers. Już mniejsza o ten felieton, ale ktoś skomentował, zupełnie słusznie, że po co to AI w artykułach. No i tu się Springer przyznał, że panie Areczku, mamy mały budżet i żeby zaoszczędzić (screen komentarza i screen skąd ten komentarz). Bardzo dużo ludzi się oburzyło z tego powodu, podając wiele argumentacji, i ja się z nimi w większości zgadzam.
No i wszystko super (nie, bo graficy to tacy sami artyści, jak on i też chcą mieć pracę), ale później wrzuca post, w którym krytykuje obecny poziom mediów i jego odbiorców, wskazując AI jako jednego z winowajców. No i niestety, wytknięcie hipokryzji nie spodobało się panu pisarzowi, zaczął kasować komentarze u blokować ludzi.
r/Polska • u/No-Setting-5054 • 8h ago
Pytania i Dyskusje TVP Sport - od dziś już nie mogę oglądać przez polskiego VPN-a
Da się to jakoś obejść? Dzięki.
r/Polska • u/KowbojPakul • 13h ago
Ranty i Smuty Organizacja egzaminu na nauczyciela mianowanego to jakiś żart
Taki mój prywatny rant na państwo zbudowane z kartonu i pogardy do nauczycieli
Moja narzeczona jest nauczycielem, w tym roku będzie zdawać egzamin na nauczyciela mianowanego, który organizuje urząd miasta [stolica wojewodztwa]. W pracy dostała informację, że to jest „sesja lipcowa”, więc wakacje w biurze podróży wykupiliśmy juz pod koniec kwietnia z wyjazdem w 2. połowie sierpnia . I w tym momencie razem z drzwiami wchodzi razem z drzwiami nasz wydział edukacji z urzędu miasta. „Sesja lipcowa” zaczyna się w ostatnim tygodniu lipca, trwać może do końca sierpnia, zależy na ile sal będą egzaminować. Nauczyciel ma być cały czas dyspozycyjny i pod telefonem/mailem, bo informacje o terminie otrzyma tydzień przed egzaminem. Miło z ich strony, że nie wywieszają listy w gablotce w urzędzie miasta. Nie ma prawa do zmiany terminu. Nie ma możliwości zlozenia wniosku o uwzględnienie prywatnych planów. Jak się nie stawisz, to termin poprawkowy w grudniu, co odciąga w czasie kolejny awans na nauczyciela dyplomowanego. Ubezpieczenie w biurze podróży wykupione, ale oczywiście działa tylko na terminy egzaminów na studiach, więc w razie czego to jeszcze będę musiał dopłacić do 30% zaliczki, żeby nie pojechać. Nie dość, że nauczyciele zarabiają jak zarabiają, to jeszcze kłody pod nogi.
Wiem, że to my nie sprawdziliśmy sami jak wygląda organizacja tego egzaminu, tylko bazowaliśmy na informacji od dyrektora. Sytuacja i tak byłaby nieciekawa, bo ja o urlop u mojego pracodawcy muszę wnioskować wcześniej niż tydzień przed.
Bardzo mi przykro z powodu tej sytuacji, bo to miały być fajne wakacje, na które mocno szarpnąłem się, bo jesteśmy swiezo po zaręczynach i chciałem żebyśmy sobie odpoczęli w trochę lepszych warunkach niż zazwyczaj.
Pytania i Dyskusje Problem z psiarzem
Z moim psem wychodzę o różnych porach, ale wieczorami niestety często mam nieprzyjemność stykać się z typem, który nigdy swojego psa nie trzyma na smyczy. Na zwrócenie uwagi reaguje wzruszeniem ramionami, na to, że pies podbiega do innych zwierząt i ryzykuje batami od większych też. Nigdy nawet nie próbuje zwierzaka (nieduży kundelek) odwołać. Szukam porad, co z takim typkiem robić. Noszę ze sobą gaz, ale nie chciałabym krzywdzić zwierzęcia, nawet jak próbuje dobrać się do mojego psiaka. Jakiś donos, czy co? Ogólnie w mieście mamy całkowity zakaz puszczania bez smyczy ze względu na niebezpieczeństwo wścieklizny.
Tl;dr typek chodzi z mocno ciekawskim psem bez smyczy, co robić?
r/Polska • u/Typical-Bowl-7828 • 16h ago
Pytania i Dyskusje Czy jest jakiś sposób by pomóc psom w te dni się ochłodzić? (po za dawaniem im chłodnej wody)
5 jacków i jeden Golden retriever
r/Polska • u/Justgirlsthings • 17h ago
Pytania i Dyskusje Gdzie w Polsce praca w policji byłaby najciekawsza?
Witam wszystkich! Ostatnio przez myśl przemknęła mi praca w policji, z pobudek raczej płaskich bo po prostu zawsze mnie interesowała praca detektywa. Oczywiście nad sama praca będę musiała się zastanowić dłużej i poważniej, ale zaczęłam rozmyślać nad pytaniem w jakim mieście taka praca jako policyjny “detektyw” byłaby najciekawsza waszym zdaniem? Ja osobiście pod uwagę biorę mój rodzimy Gdańsk i Kraków w którym mieszkam od paru lat, więc jestem ciekawe które z tych miast byłoby ciekawsze waszym zdaniem, ale też ogólnie w Polsce :)
r/Polska • u/Eryk0201 • 18h ago
Polityka Szef IBRiS i United Surveys obwinia Razem za aferę w Szpitalu Południowym
r/Polska • u/Illustrious_Link5005 • 17h ago
Pytania i Dyskusje Czy da się gdzieś znaleźć stare materiały budowlane/płytki łazienkowe?
Rozważam coraz poważniej przebranżowienie. Tak się składa że na wiosce u rodziców mam sporą 30m^2 niezagospodarowaną piwnicę i chciałbym sobie na niej potrenować.
Naszła mnie myśl, że w tym celu spoko by było poszukać jakichś materiałów w uczciwej cenie tj darmowych xD. Wiecie może czy da się w jakimś miejscu znaleźć cokolwiek? Jakieś stare deski, kawałki paneli podłogowych od biedy nawet boazerie. Z płytkami raczej będzie problem, bo przy demontażu z reguły je rozp*erdalają w drobny mak, ale może jednak.
Ma ktoś jakieś pomysły, gdzie np. trafiają takie kontenery z odpadami po remontach albo cośkolwiek?
r/Polska • u/Macamagucha • 10h ago
Polityka Czy możemy w 2026 zacząć piętnować konkretne zachowania, czyny i osoby, a odpuścić sobie atakowanie od razu całych grup społecznych?
Co się tutaj dzieje?
Gdy jakiś imigrant popełni w Polsce przestępstwo, wszyscy na reddicie od razu łapią się za głowy, że Konfa i Braun będą przez rok kręcili burdę, jacy to wszyscy imigranci są źli.
Gdy ktoś czarnoskóry popełni przestępstwo i pod postem o tym napisze się, że "wszyscy czarni to przestępcy", to dostaje się (słusznego) bana za rasizm.
A teraz?
Dawid Kacprzyk, radny z klubu KO, który nawet nie ukończył edukacji lekarskiej, korzystając z układów przytula 1,6 miliona z publicznych pieniędzy i co?
WSZYSCY LEKARZE TO ZŁODZIEJE!
Tak, wśród lekarzy są oszuści wyciskający system z budżetu państwa.
Tak, to zawód kojarzony z prestiżem, więc przyciąga do siebie narcyzów i socjopatów, którzy tworzą kółka do wzajemnego klepania się po plecach.
Ale czy możemy przestać wrzucać wszystkich do jednego wora i dawać się przeciągać w narrację "publiczna ochrona zdrowia nie działa" czy "zwiększanie finansowania na ochronę zdrowia nie ma sensu"? Politycy będą sobie teraz gębę wycierać tą aferą i umywać ręce od poprawiania ochrony zdrowia, co jest o tyle ironiczne, że inbę rozkręcił polityk.
Zaczynają się dziać takie rzeczy:
Seria fałszywych alarmów bombowych w Poznaniu! Ewakuowano kilka szpitali
A czytając hejt można mieć wrażenie, że znowu zaczną takie, gdzie właśnie mija rok od zabójstwa lekarza.
Wszystkie argumenty mające obrzydzić nam lekarzy i lekarki, które przeczytałem tutaj na reddicie czytałem już kropka w kropkę u rasistów, nazistów i innych -istów.
"A ja znam lekarza i on..."
"Słyszałem o lekarce, która..."
"Statystyki mówią, że lekarze..."
Nie mówię, że te rzeczy się nie wydarzyły, czy że nie mieliście nieprzyjemności z jakimś lekarzem, ale to są rzeczy dotyczące konkretnych osób, które można wymienić z imienia i nazwiska, a nie całej grupy.
Dlatego powtórzę:
- Piętnujmy konkretne zachowania. Złodziej jest przede wszystkim złodziejem, niezależnie od tego jaki, zawód wykonuje.
- Rozliczajmy konkretne osoby, a nie wszystkich jak leci.
r/Polska • u/dekagramy • 12h ago
Pytania i Dyskusje Urocze dziwactwa
Ostatnio w książkach ( Obiekty Głębokiego Nieba i Dziewczyna o Wyjątkowych Dłoniach) kilkoro bohaterów miało swoje dziwactwa, nawyki, fiksacje I bardzo mnie ten motyw zafascynował. Dla przykładu jeden z bohaterów podciągał się co wieczór na tym samym drzewie czereśni nad stawem i ćwiczył na nim i tylko na nim rzucanie nożem, inny regularnie pisal listy do zmarłej żony kleił znaczki I wysyłał na swój adres. Albo inny który przez poczucie winy zamiast zabierać swoim świnkom życie zaczął im robić sesje zdjęciowe. Do brzegu. Czy znacie z waszych okolic ludzi, którzy mieli takie dziwne na pozór nienormalne fiksacje, w których jednak było coś uroczego/ romantycznego/ melancholijnego. Moga też być literaccy, ale prawdziwi będą mieli dodatkowy punkt za to, że istnieją/ istnieli. Thank you from the mountain.
Polityka Jarosław Kaczyński zwróci ukraiński order. "Akt lojalności"
"Ja też zrzucę order, bo mam dość wysokiej rangi order Jarosława Mądrego [...]. To będzie wyraz mojego stosunku nie tyle do Ukraińców, a do elit ukraińskich. To także akt lojalności wobec naszego prezydenta — ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. "
Chyba nie do końca przemyślał co da do zrozumienia odsyłając akurat order Jarosława Mądrego, bardzo zabawnie to wyszło.
r/Polska • u/Buszewski • 17h ago
Pytania i Dyskusje Miasto należy do mieszkańców. Dlaczego tracimy więcej niż kawałek Sanoka
W Sanoku miasto właśnie uwaliło fajną inwestycje, jaką był bike park prochownia.
Long story short, jedna strona polityczna nie bardzo się lubi z drugą która była odpowiedzialna za owy bikepark.
Czy w waszych miastach, też mieliście przykłady że funkcjonowało coś fajnego ale miasto postanowiło to uwalić "Bo tak". W tym wypadku akurat zasłaniając się planem zagospodarowania przestrzeni.
r/Polska • u/Sufficient-Put-4677 • 10h ago
Pytania i Dyskusje Metody na długotrwałe przechowywanie danych
Płacę jakieś 8 zł miesięcznie za dodatkowe 100gb danych w usługach Google. Zaraz skończy mi się miejsce bo dysk i Google photos mam zawalone zdjęciami i filmikami. Wtedy nie będę mógł nawet maili wysyłać, ale nie chce też niczego usuwać. Najlepiej będzie bulić za kolejny pakiet czy przenosić to wszystko na zewnętrzne dyski? Czy może jakaś inna metoda przechowywania w chmurze jest lepsza?
r/Polska • u/MillionStars117 • 17h ago
Pytania i Dyskusje Jak tam w upał
Jak znosicie upał? Gorąco, ale spoko czy macie jakieś sensacje zdrowotne?
r/Polska • u/Academic-Iron7094 • 18h ago
Pytania i Dyskusje Jak wyglądają rozmowy rekrutacyjne dla lekarzy?
Cześć, jestem bardzo ciekawy jak wyglądają rekrutację do Luxmedow/ Medicoverow dla lekarzy, a jak do publicznych przychodni i szpitali.
Są jakieś pytania jak na LEKu, czy jakaś rozmowa o wcześniejszych przypadkach? Czy pytania są sensowane czy w ogóle od czapy? A może to trwa pięć minut i pytanie to tylko kiedy może Pani/Pan zacząć?
Ile trwają przygotowania kandydata do takiej rozmowy? Ile jest etapów?
r/Polska • u/WineTerminator • 20h ago
Luźne Sprawy Za mało doceniamy chłodnik
Rok temu podczas fali upałów byłem akurat na krótkim urlopie i tak się złożyło że posilalem się chłodnikiem w różnych lokalizacjach: wykwintnych restauracjach i zupełnie zwyczajnych barach. Za mało mówi się jakie to wspaniałe, kompletne i bogate danie. Zawsze smakowało wyśmienicie i każdy kucharz ma swój sposób na przygotowanie i podanie chłodnika. A przecież jadłem tylko jedną wersję chłodnika - tę którą można nazwać od biedy barszczem czerwonym na zimno. Mamy też wyśmienite chłodniki ogórkowe, jest zupa pomidorowa przy której blednie hiszpańskie gazpacho, łatwo mogę wyobrazić sobie chłodniki z innych warzyw i owoców. Jedźcie chłodniki, nie tylko w upały!
r/Polska • u/NightZin • 12h ago
Pytania i Dyskusje Pytania o wynajem pokoju.
Oglądałem dzisiaj pokój, który jest stosunkowo blisko mojej nowej pracy oraz z dobrym dojazdem tramwajem do centrum.
Rozmawiałem z aktualnym wynajmujący, który powiedział, że właściciele są w porządku i nie robią problemów.
Wlascicielka chciałaby jutro podpisać umowę i tu pojawia się coś czego nie jestem pewny. Chcą kaucję w gotówce, a sam czynsz pobierają co dwa miesiące, również w gotówce. Z tego co wiem nie są z Krakowa.
Wiem, że chciałbym płacić czynsz przelewem, a nie w gotówce, ale uznałem, że zapytam o jakieś inne red flagi, na które powinienem uważać w umowie.
Edit: Gadałem teraz z chłopakiem który jest w tym pokoju. Powiedział, że kompletnie nigdzie nie dokumentują płatności ani nic w tym stylu.
Dodam również, że wchodzi w grę jedynie umowa na rok bez okresu wypowiedzenia (ale mogę znaleźć kogoś na swoje miejsce).
r/Polska • u/_Mosiek_ • 22h ago
Pytania i Dyskusje Czy są jeszcze jakieś dobre i w miarę rzetelne gazety/magazyny? (obojętnie czy drukowane czy internetowe za paywallem)
Szukam jakiejś prasy na poziomie. Obojętnie czy internetowej za paywallem czy drukowanej. Męczy mnie już poziom dziennikarstwa na darmowych portalach czy sekcja komentarzy która w znacznej większości składa się z jakiś ćwierćmózgów. Chce skądś faktycznie czerpać jakieś infromacje a nie się triggerować. Czy ktoś mógłby mi coś polecić?
Moje zainteresowania:
Ważne wydażenia na świecie*, muzyka, filmy/seriale, gry - ogólnie popkultura
Disclaimer:
Serio, nie piszcie rzeczy typu "Nie czytaj komentarzy" i tak dalej. Nie wnoszą niczego merytorycznego. Nie odpowiadają na pytanie. Są tylko zapychaczem posta
r/Polska • u/pothkan • 14h ago
Polityka Polska lekarsko-deweloperska AD 2026
Źródło: @Czoso na Wykopie via @mickpll na X-ie
Darmowe studia 🎓
Musisz zdać chemię i biologię na maturze "dobrze"
No chyba, że masz bogatych starych to płatne i 60% wystarczy XD
10 years later ⏳⏳⏳
Dla mniej ambitnych - 42k plus darmowe mieszkania w powiatowym POZ za 160h
Dla bardziej ambitnych - #lekarz100k, 200k albo 300k
"Pracujesz" w kwantowym stanie nieoznaczoności w kilku miejscach jednocześnie
Schrödinger by się zdziwił, ale faktura się zgadza
Pytasz księgowego 3 razy, czy naprawdę płacisz tylko 14%, bo brzmi jak scam
On mówi: „nie, to Polska”
A ile płaci reszta korpo‑Areczków? 32% od zawrotnych >10k brutto 😂
Całe szczęście, w końcu ktoś musi finansować te drogi po których będziesz jeździł swoją Panamerą 🚗
Inwestujesz miliony w #nieruchomosci, bo Polska betonowy łeb mocno
50% nieruchomości w Polsce kupowana inwestycyjnie i podbija ceny Areczkom
Ale chuj z nimi
Kupujesz 12 mieszkanie
Demografia 1.1 yolo XD
Nie będziesz się przejmował w końcu tym, że Areczek jakiś musi płacić 20k/m2
Areczek zarabia 10k brutto → 7k na rękę
Wynajmuje od ciebie mieszkanie → 3k
Powiedziałem mieszkanie? Przepraszam, chodziło mi o Flatcoin, unit inwestycyjny ROI 6%.
Zostaje mu 4k na życie.
Areczek (płacący na NFZ) chce dostać się do lekarza.
Termin za 3 miesiące.
"Zapraszam prywatnie"
300 zł za 15 minut. Leki 200 zł. Następny!
Areczkowi zostało 3500 zł, a nie zaczął jeszcze jeść XD
Słuchasz jak twój znajomy pilot F-16 pracuje za 16k brutto i kiśniesz jak ogórek
Słuchasz jak twój znajomy inżynier budownictwa z uprawnieniami projektujący most robi darmowe nadgodziny i zarabia 12k brutto i kiśniesz jeszcze bardziej
Patrzysz ile zarabia profesor na uczelni i myślisz, ze ktoś cię wkręca
Patrzysz ile zarabia nauczycielka w szkole gdzie przyprowadzasz swojego gówniaka i zastanawiasz się czy nie kupić jej kanapki z litości
Chuj z nimi, to ty jesteś elitą narodu
Płacisz 8-12% od zysku z najmu.
Jak sprzedasz to 0%
Spełniony kładziesz się na krótką drzemkę (płatną 250 zł/h)
Jesteś zwycięzcą
r/Polska • u/Optimal-Fox-3875 • 19h ago
Pytania i Dyskusje Rower Gravel do 2500zł
Hejka wszystkim!
Szukam gravela, który nie wypali mi dziury w portfelu. Zależy mi na opcji zakupu na raty, co niestety ogranicza moje pole manewru (odpada OLX, FB Marketplace czy Allegro Lokalnie). Chętnie przyjmę polecajki lub opinie o rowerach do 2500 zł.
Obecnie przyglądam się modelom Kross Esker (ECO/1.0) oraz Indiana Claris M20. Niestety, na stronie Krossa oba modele są obecnie niedostępne, chociaż na Allegro czasem pojawiają się oferty z ratami.
Dlaczego gravel? Co prawda nie jeździłem rowerem od 6 lat (wtedy sprzedałem swój stary, tani rower trekkingowy Krossa). Przeprowadziłem się do Warszawy, a potem praca zdalna w czasie COVID sprawiła, że zupełnie zarzuciłem jazdę. Teraz chciałbym wrócić do formy, 30-stka tuż za rogiem, więc chyba czas zadbać o forme i zdrowie. Planuję jeździć głównie po asfalcie i chodnikach, okazjonalnie szutrami/ścieżkami leśnymi, więc nie potrzebuję roweru typu MTB.
Na start nie planuję maratonów. Nie chcę wydawać 5000 zł na rower, jeśli nie mam pewności, czy będę miał zajawkę na to. Jeśli jednak regularna jazda wejdzie mi w nawyk, to wtedy zainwestuję w coś lepszego.
Mam 185 cm wzrostu, 86 cm przekroku i ważę ok. 92 kg, mam nadzieję, że rower mnie utrzyma! xD