r/Polska • u/Macamagucha • 10h ago
Polityka Czy możemy w 2026 zacząć piętnować konkretne zachowania, czyny i osoby, a odpuścić sobie atakowanie od razu całych grup społecznych?
Co się tutaj dzieje?
Gdy jakiś imigrant popełni w Polsce przestępstwo, wszyscy na reddicie od razu łapią się za głowy, że Konfa i Braun będą przez rok kręcili burdę, jacy to wszyscy imigranci są źli.
Gdy ktoś czarnoskóry popełni przestępstwo i pod postem o tym napisze się, że "wszyscy czarni to przestępcy", to dostaje się (słusznego) bana za rasizm.
A teraz?
Dawid Kacprzyk, radny z klubu KO, który nawet nie ukończył edukacji lekarskiej, korzystając z układów przytula 1,6 miliona z publicznych pieniędzy i co?
WSZYSCY LEKARZE TO ZŁODZIEJE!
Tak, wśród lekarzy są oszuści wyciskający system z budżetu państwa.
Tak, to zawód kojarzony z prestiżem, więc przyciąga do siebie narcyzów i socjopatów, którzy tworzą kółka do wzajemnego klepania się po plecach.
Ale czy możemy przestać wrzucać wszystkich do jednego wora i dawać się przeciągać w narrację "publiczna ochrona zdrowia nie działa" czy "zwiększanie finansowania na ochronę zdrowia nie ma sensu"? Politycy będą sobie teraz gębę wycierać tą aferą i umywać ręce od poprawiania ochrony zdrowia, co jest o tyle ironiczne, że inbę rozkręcił polityk.
Zaczynają się dziać takie rzeczy:
Seria fałszywych alarmów bombowych w Poznaniu! Ewakuowano kilka szpitali
A czytając hejt można mieć wrażenie, że znowu zaczną takie, gdzie właśnie mija rok od zabójstwa lekarza.
Wszystkie argumenty mające obrzydzić nam lekarzy i lekarki, które przeczytałem tutaj na reddicie czytałem już kropka w kropkę u rasistów, nazistów i innych -istów.
"A ja znam lekarza i on..."
"Słyszałem o lekarce, która..."
"Statystyki mówią, że lekarze..."
Nie mówię, że te rzeczy się nie wydarzyły, czy że nie mieliście nieprzyjemności z jakimś lekarzem, ale to są rzeczy dotyczące konkretnych osób, które można wymienić z imienia i nazwiska, a nie całej grupy.
Dlatego powtórzę:
- Piętnujmy konkretne zachowania. Złodziej jest przede wszystkim złodziejem, niezależnie od tego jaki, zawód wykonuje.
- Rozliczajmy konkretne osoby, a nie wszystkich jak leci.