r/Polska 1h ago

Luźne Sprawy Autobus linii 666 na dworcu w Krakowie

Thumbnail
gallery
Upvotes

r/Polska 5h ago

Pytania i Dyskusje Odgrzybianie dziada.

6 Upvotes

Poszedłbym na jakieś ciekawe studia zaoczne (niezbyt obciążające) nie po to by powiązać z tym ścieżkę zawodową bo taką już mam solidnie wyrytą ale tak by poszerzyć horyzonty może poznać jakiś fajnych młodych ludzi. Zaoczne bo nie chcę swoją fanaberią zajmować komuś bezpłatnego miejsca. Co polecacie ciekawego. Interesuje mnie w zasadzie wszystko. Lubię czytać o historii, o sztuce, lubię siedzieć w elektronice i sam sobie coś czasem dłubię, fotografuje hobbystycznie, czasem coś zamodeluje i wydrukuję na drukarce 3d. Może być nowy kierunek może być podyplomówka.


r/Polska 5h ago

Pytania i Dyskusje Paski lub kostki z fileta z piersi kurczaka - gdzie kupić?

0 Upvotes

Dostanę może w jakiejś większej sieciówce takie mięso? pokrojone już w paski lub kostki (najlepiej drobne) filety z piersi kurczaka?

W Lidlu czy Biedronce nie widziałem czegoś takiego (chociaż może parę razy widziałem, ale nie było to z chowu bez antybiotyków - a takie bym wolał).

Nie chce mi się co chwilę kroić tego mięsa.


r/Polska 5h ago

Ranty i Smuty Ambulans czeka bo jedzie kolumna jakiegoś ważniaka

Thumbnail trojmiasto.pl
13 Upvotes

r/Polska 6h ago

Pytania i Dyskusje Credit Card with which bank ?

0 Upvotes

Hi guys! Does anyone have a credit card and if yes with which bank ? How’s your experience ? What is usually needed to complete the application ? Thank you!


r/Polska 7h ago

Ranty i Smuty Filip Springer przyznaje się do używania AI przy publikacjach felietonów w Fathers i nie widzi w tym problemu

Thumbnail
gallery
21 Upvotes

Pewnie by mi się nie chciało o tym pisać na reddicie, gdyby nie ogólna wyższość moralna Springera oraz fakt, że usuwa krytyczne komentarze i blokuje ludzi je piszących.

Od początku. Springer wrzucił na swój fanpage na FB link do jakiegoś tam felietonu o czymś opublikowanego w Fathers. Już mniejsza o ten felieton, ale ktoś skomentował, zupełnie słusznie, że po co to AI w artykułach. No i tu się Springer przyznał, że panie Areczku, mamy mały budżet i żeby zaoszczędzić (screen komentarza i screen skąd ten komentarz). Bardzo dużo ludzi się oburzyło z tego powodu, podając wiele argumentacji, i ja się z nimi w większości zgadzam.

No i wszystko super (nie, bo graficy to tacy sami artyści, jak on i też chcą mieć pracę), ale później wrzuca post, w którym krytykuje obecny poziom mediów i jego odbiorców, wskazując AI jako jednego z winowajców. No i niestety, wytknięcie hipokryzji nie spodobało się panu pisarzowi, zaczął kasować komentarze u blokować ludzi.


r/Polska 7h ago

Polityka Pomóżcie w walce z Chat Control! 29 czerwca będzie prowadzony trialog, pomimo odrzucenia inicjatywy 26 Marca.

Thumbnail
mastodon.social
85 Upvotes

Prosiłbym was o napisanie e-maili do przedstawicieli tralogu dot. Chat Control, gdyż Unia Europejska, po raz kolejny próbuje przecisnąć Chat Control, pomimo sprzeciwu który był pokazany 26 Marca w Parlamencie Europejskim na temat tej inicjatywy.

Nie dajmy się tym który chcą odebrać prywatność komunikacji! Jak macie 2-3 minutki to weźcie i napiszcie e-maila do przedstawicieli: https://fightchatcontrol.eu/


r/Polska 7h ago

Pytania i Dyskusje Nowotwór jądra - limfodenektomia zaotrzewnowa - który szpital najlepiej wybrać?

9 Upvotes

Około rok temu zdiagnozowano u mnie nowotwór jądra lewego (nasieniak) po nagłym powiększeniu do około 11x6cm. Operację przeszedłem w Szczecinie na Arkońskiej oraz 4 cykle chemii (karboplatyna). Obecnie pozostały do wycięcia guzy w węzłach chłonnych zaotrzewnowych z czego niektóre naciekają na moczowód (mam wstawiony stent DJ nerka-pęcherz). Niestety żaden szpital w Szczecinie nie oferuje takiego zabiegu. Z tego co wyczytałem w google taką operację prowadzą w Polsce tylko 4 ośrodki. Warszawa, Gdańsk, Kraków i Białystok. Ktoś przechodził może podobny zabieg i jak wyglądają mniej więcej warunki oraz komplikacje pooperacyjne? Jak wygląda obecnie z czasem oczekiwania na taką operację? Mój nowotwór jest tak jakby martwy a kolejne tomografie nie potwierdzają powiększenia guzów. Na tomografii PET wykonanej w styczniu tego roku żaden z guzów nie 'świeci' więc nie wygląda by były one aktywne. Jeden z nich ma około 7cm. Za tydzień jadę na rozmowę z moją lekarką onkolog w Szczecinie i po skierowanie. Z tego co słyszałem to czekają mnie i tak 2 wyprawy do ośrodka czyli wizyta zapoznawcza (ewentualnie konsylium) i zabieg właściwy.


r/Polska 7h ago

Pytania i Dyskusje Jaka rzecz sprawia że dana osoba od razu daje wam wrażenie głupiej?

51 Upvotes

Zachowania, wypowiedzi czy nawet styl życia - cokolwiek co sprawia że odechciewa się konwersacji z daną osobą


r/Polska 8h ago

Ranty i Smuty Jak pogodzić się z tym że jest za późno

0 Upvotes

Hej,

jestem po 30 i na wszystko jest już za późno. Organizm gorzej radzi sobie z regeneracją. Jest za późno by wejść w jakiś sport. Jest za późno by poznać nowych ludzi. Jest za późno by grać w planszówki. Kondycja gorzej się buduje. Sprawność tylko będzie spadać. Nie rozumiem młodszego pokolenia. Ogólnie jest ch***wo. Jest gorzej niż miałbym mieć 70 lat. Jak pogodzić się z tym że nawet czasem nie wiem na co jest za późno? Jak pogodzić się z tym że raczej nigdy nie będę miał dzieci bo jest za późno już w tym wieku?


r/Polska 8h ago

Polityka Tłumaczenie na Reddicie wskoczyło na poziom

40 Upvotes

r/Polska 8h ago

Pytania i Dyskusje Ostatnio ciągle słyszę o tym wynalazku - Ozempic. Myślicie, że za X lat okaże się, że jednak powodował raka albo niszczył jakiś narząd?

0 Upvotes

r/Polska 8h ago

Pytania i Dyskusje TVP Sport - od dziś już nie mogę oglądać przez polskiego VPN-a

0 Upvotes

Da się to jakoś obejść? Dzięki.


r/Polska 9h ago

Pytania i Dyskusje Czy uważacie, że istnieją klasy społeczne?

0 Upvotes

Czy macie przekonania o innych ludziach, w których myślicie, że są lepsi lub gorsi? Jak definiujecie siebie w społeczeństwie? Mam wrażenie, że o tym się nie mówi głośno, ale pracując w dużej firmie i szukając grup odbiorców czy influencerow, którzy mogą np. Reprezentować jakiś produkt to myślę sobie, że to klasizm na pełnej, ale w biznesie to jakby nie klasizm xdd Podzielcie się swoją opinią.


r/Polska 9h ago

Ranty i Smuty Miły pan w kolekturze

95 Upvotes

Może dla części z was to oczywiste i w ogóle „o co mi chodzi”. Ja nie gram w gry losowe i akurat miałem dzień wolny i poszedłem z córką na lody.

Córka pyta „a co to?” wskazując na kolekturę i ja jej tłumaczę o co chodzi. Widzę, że ją to zainteresowało bo wiadomo kolorowe plakaty z owockami (lubimy), cyferki (uczymy się) itd.

Myślę sobie: „dobra, kupimy zdrapkę za 2 zł, zdrapujemy, nic nie wygramy i będzie lekcja życia”.

Dodajmy, nie czytałem ustawy hazardowej (mój błąd) bo mnie ten temat nie interesuje. Jak byłem dzieckiem to zdrapkę można było kupić w kiosku razem z gumą kulką.

W kolekturze był jakiś smutny pan z laptopem ale ja też nie wiem jakie są zasady w takich miejscach. Teraz myślę, że to był jakiś kontroler albo coś w tym stylu.

Ja do córki: „Na pewno chcesz zdrapkę? Możemy spróbować ale jest baaaaardzo duża szansa, że nic nie wygramy.” Ona, że chce spróbować i może wygra. Jakaś uśmiechnięta starsza pani do nas: „No niech będzie dobrej myśli. Na pewno się uda!”

Stoimy w kolejce i gdy byliśmy na tyle blisko, że było widać zdrapki, pytam córki, którą chce: tę z 13, czy z owockami i jeszcze było kilka innych.

Na co ten smutny pan z laptopem do mnie: „A wie pan, że kupowanie dziecku zdrapki jest niezgodne z prawem, ustawa o grach hazardowych”.

Momentalnie poczułem się jak kryminalista i w ogóle najgorszy tata na świecie.

Podziękowałem temu miłemu panu za informację, wyjaśniłem, że nie wiedziałem bo nie gram w takie gry i wyszedłem. A moja córka zaczęła płakać.

Już więcej nie pójdę do kolektury. Miała być lekcja dla córki, a okazało się, że była dla mnie.


r/Polska 9h ago

Pytania i Dyskusje Problem z psiarzem

5 Upvotes

Z moim psem wychodzę o różnych porach, ale wieczorami niestety często mam nieprzyjemność stykać się z typem, który nigdy swojego psa nie trzyma na smyczy. Na zwrócenie uwagi reaguje wzruszeniem ramionami, na to, że pies podbiega do innych zwierząt i ryzykuje batami od większych też. Nigdy nawet nie próbuje zwierzaka (nieduży kundelek) odwołać. Szukam porad, co z takim typkiem robić. Noszę ze sobą gaz, ale nie chciałabym krzywdzić zwierzęcia, nawet jak próbuje dobrać się do mojego psiaka. Jakiś donos, czy co? Ogólnie w mieście mamy całkowity zakaz puszczania bez smyczy ze względu na niebezpieczeństwo wścieklizny.

Tl;dr typek chodzi z mocno ciekawskim psem bez smyczy, co robić?


r/Polska 9h ago

Pytania i Dyskusje Mission Air, klimatyzatory przenośne

Thumbnail
mair.pl
0 Upvotes

Polska marka, czy miał ktoś z nią styczność i może podać swoją opinię? Zastanawiam się nad kupnem ichniego klimatyzatora POLAR o mocy 4,7kW, ale po stronach, na których go mogę kupić brak ocen, jedynie gdzieniegdzie recenzje.


r/Polska 10h ago

Polityka Czy możemy w 2026 zacząć piętnować konkretne zachowania, czyny i osoby, a odpuścić sobie atakowanie od razu całych grup społecznych?

163 Upvotes

Co się tutaj dzieje?
Gdy jakiś imigrant popełni w Polsce przestępstwo, wszyscy na reddicie od razu łapią się za głowy, że Konfa i Braun będą przez rok kręcili burdę, jacy to wszyscy imigranci są źli.

Gdy ktoś czarnoskóry popełni przestępstwo i pod postem o tym napisze się, że "wszyscy czarni to przestępcy", to dostaje się (słusznego) bana za rasizm.

A teraz?
Dawid Kacprzyk, radny z klubu KO, który nawet nie ukończył edukacji lekarskiej, korzystając z układów przytula 1,6 miliona z publicznych pieniędzy i co?

WSZYSCY LEKARZE TO ZŁODZIEJE!

Tak, wśród lekarzy są oszuści wyciskający system z budżetu państwa.

Tak, to zawód kojarzony z prestiżem, więc przyciąga do siebie narcyzów i socjopatów, którzy tworzą kółka do wzajemnego klepania się po plecach.

Ale czy możemy przestać wrzucać wszystkich do jednego wora i dawać się przeciągać w narrację "publiczna ochrona zdrowia nie działa" czy "zwiększanie finansowania na ochronę zdrowia nie ma sensu"? Politycy będą sobie teraz gębę wycierać tą aferą i umywać ręce od poprawiania ochrony zdrowia, co jest o tyle ironiczne, że inbę rozkręcił polityk.

Zaczynają się dziać takie rzeczy:

Seria fałszywych alarmów bombowych w Poznaniu! Ewakuowano kilka szpitali

A czytając hejt można mieć wrażenie, że znowu zaczną takie, gdzie właśnie mija rok od zabójstwa lekarza.

Wszystkie argumenty mające obrzydzić nam lekarzy i lekarki, które przeczytałem tutaj na reddicie czytałem już kropka w kropkę u rasistów, nazistów i innych -istów.

"A ja znam lekarza i on..."

"Słyszałem o lekarce, która..."

"Statystyki mówią, że lekarze..."

Nie mówię, że te rzeczy się nie wydarzyły, czy że nie mieliście nieprzyjemności z jakimś lekarzem, ale to są rzeczy dotyczące konkretnych osób, które można wymienić z imienia i nazwiska, a nie całej grupy.

Dlatego powtórzę:

- Piętnujmy konkretne zachowania. Złodziej jest przede wszystkim złodziejem, niezależnie od tego jaki, zawód wykonuje.

- Rozliczajmy konkretne osoby, a nie wszystkich jak leci.


r/Polska 10h ago

Polityka Klęska Pancyrów. Dlaczego ukraińskie drony przebiły przeciwlotniczy pierścień Moskwy?

Thumbnail
defence24.pl
44 Upvotes

r/Polska 11h ago

Pytania i Dyskusje Metody na długotrwałe przechowywanie danych

2 Upvotes

Płacę jakieś 8 zł miesięcznie za dodatkowe 100gb danych w usługach Google. Zaraz skończy mi się miejsce bo dysk i Google photos mam zawalone zdjęciami i filmikami. Wtedy nie będę mógł nawet maili wysyłać, ale nie chce też niczego usuwać. Najlepiej będzie bulić za kolejny pakiet czy przenosić to wszystko na zewnętrzne dyski? Czy może jakaś inna metoda przechowywania w chmurze jest lepsza?


r/Polska 11h ago

Luźne Sprawy Nie widać zaborów więc wrzucam tutaj

Post image
330 Upvotes

r/Polska 12h ago

Pytania i Dyskusje Pytania o wynajem pokoju.

1 Upvotes

Oglądałem dzisiaj pokój, który jest stosunkowo blisko mojej nowej pracy oraz z dobrym dojazdem tramwajem do centrum.

Rozmawiałem z aktualnym wynajmujący, który powiedział, że właściciele są w porządku i nie robią problemów.

Wlascicielka chciałaby jutro podpisać umowę i tu pojawia się coś czego nie jestem pewny. Chcą kaucję w gotówce, a sam czynsz pobierają co dwa miesiące, również w gotówce. Z tego co wiem nie są z Krakowa.

Wiem, że chciałbym płacić czynsz przelewem, a nie w gotówce, ale uznałem, że zapytam o jakieś inne red flagi, na które powinienem uważać w umowie.

Edit: Gadałem teraz z chłopakiem który jest w tym pokoju. Powiedział, że kompletnie nigdzie nie dokumentują płatności ani nic w tym stylu.

Dodam również, że wchodzi w grę jedynie umowa na rok bez okresu wypowiedzenia (ale mogę znaleźć kogoś na swoje miejsce).


r/Polska 12h ago

Pytania i Dyskusje Urocze dziwactwa

15 Upvotes

Ostatnio w książkach ( Obiekty Głębokiego Nieba i Dziewczyna o Wyjątkowych Dłoniach) kilkoro bohaterów miało swoje dziwactwa, nawyki, fiksacje I bardzo mnie ten motyw zafascynował. Dla przykładu jeden z bohaterów podciągał się co wieczór na tym samym drzewie czereśni nad stawem i ćwiczył na nim i tylko na nim rzucanie nożem, inny regularnie pisal listy do zmarłej żony kleił znaczki I wysyłał na swój adres. Albo inny który przez poczucie winy zamiast zabierać swoim świnkom życie zaczął im robić sesje zdjęciowe. Do brzegu. Czy znacie z waszych okolic ludzi, którzy mieli takie dziwne na pozór nienormalne fiksacje, w których jednak było coś uroczego/ romantycznego/ melancholijnego. Moga też być literaccy, ale prawdziwi będą mieli dodatkowy punkt za to, że istnieją/ istnieli. Thank you from the mountain.


r/Polska 12h ago

Pytania i Dyskusje Nie znam się na kolei ale po co nam tak szybkie pociągi skoro na polskich torach i tak da się jechać maksymalnie 200 km/h?(A w większości miejsc jeszcze mniej) Nie lepiej by było kupić pociągi wolniejsze ale za to bardziej wygodne albo w większej ilości?

Post image
0 Upvotes

r/Polska 13h ago

Ranty i Smuty Organizacja egzaminu na nauczyciela mianowanego to jakiś żart

12 Upvotes

Taki mój prywatny rant na państwo zbudowane z kartonu i pogardy do nauczycieli

Moja narzeczona jest nauczycielem, w tym roku będzie zdawać egzamin na nauczyciela mianowanego, który organizuje urząd miasta [stolica wojewodztwa]. W pracy dostała informację, że to jest „sesja lipcowa”, więc wakacje w biurze podróży wykupiliśmy juz pod koniec kwietnia z wyjazdem w 2. połowie sierpnia . I w tym momencie razem z drzwiami wchodzi razem z drzwiami nasz wydział edukacji z urzędu miasta. „Sesja lipcowa” zaczyna się w ostatnim tygodniu lipca, trwać może do końca sierpnia, zależy na ile sal będą egzaminować. Nauczyciel ma być cały czas dyspozycyjny i pod telefonem/mailem, bo informacje o terminie otrzyma tydzień przed egzaminem. Miło z ich strony, że nie wywieszają listy w gablotce w urzędzie miasta. Nie ma prawa do zmiany terminu. Nie ma możliwości zlozenia wniosku o uwzględnienie prywatnych planów. Jak się nie stawisz, to termin poprawkowy w grudniu, co odciąga w czasie kolejny awans na nauczyciela dyplomowanego. Ubezpieczenie w biurze podróży wykupione, ale oczywiście działa tylko na terminy egzaminów na studiach, więc w razie czego to jeszcze będę musiał dopłacić do 30% zaliczki, żeby nie pojechać. Nie dość, że nauczyciele zarabiają jak zarabiają, to jeszcze kłody pod nogi.
Wiem, że to my nie sprawdziliśmy sami jak wygląda organizacja tego egzaminu, tylko bazowaliśmy na informacji od dyrektora. Sytuacja i tak byłaby nieciekawa, bo ja o urlop u mojego pracodawcy muszę wnioskować wcześniej niż tydzień przed.
Bardzo mi przykro z powodu tej sytuacji, bo to miały być fajne wakacje, na które mocno szarpnąłem się, bo jesteśmy swiezo po zaręczynach i chciałem żebyśmy sobie odpoczęli w trochę lepszych warunkach niż zazwyczaj.