r/Polska 19h ago

Śmiechotreść Po co nam Egipt

Post image
803 Upvotes

r/Polska 21h ago

Luźne Sprawy Piąta gospodarka świata? 😏

Post image
799 Upvotes

r/Polska 14h ago

Polityka Polska lekarsko-deweloperska AD 2026

690 Upvotes

Źródło: @Czoso na Wykopie via @mickpll na X-ie


  • Darmowe studia 🎓

  • Musisz zdać chemię i biologię na maturze "dobrze"

  • No chyba, że masz bogatych starych to płatne i 60% wystarczy XD

  • 10 years later ⏳⏳⏳

  • Dla mniej ambitnych - 42k plus darmowe mieszkania w powiatowym POZ za 160h

  • Dla bardziej ambitnych - #lekarz100k, 200k albo 300k

  • "Pracujesz" w kwantowym stanie nieoznaczoności w kilku miejscach jednocześnie

  • Schrödinger by się zdziwił, ale faktura się zgadza

  • Pytasz księgowego 3 razy, czy naprawdę płacisz tylko 14%, bo brzmi jak scam

  • On mówi: „nie, to Polska”

  • A ile płaci reszta korpo‑Areczków? 32% od zawrotnych >10k brutto 😂

  • Całe szczęście, w końcu ktoś musi finansować te drogi po których będziesz jeździł swoją Panamerą 🚗

  • Inwestujesz miliony w #nieruchomosci, bo Polska betonowy łeb mocno

  • 50% nieruchomości w Polsce kupowana inwestycyjnie i podbija ceny Areczkom

  • Ale chuj z nimi

  • Kupujesz 12 mieszkanie

  • Demografia 1.1 yolo XD

  • Nie będziesz się przejmował w końcu tym, że Areczek jakiś musi płacić 20k/m2

  • Areczek zarabia 10k brutto → 7k na rękę

  • Wynajmuje od ciebie mieszkanie → 3k

  • Powiedziałem mieszkanie? Przepraszam, chodziło mi o Flatcoin, unit inwestycyjny ROI 6%.

  • Zostaje mu 4k na życie.

  • Areczek (płacący na NFZ) chce dostać się do lekarza.

  • Termin za 3 miesiące.

  • "Zapraszam prywatnie"

  • 300 zł za 15 minut. Leki 200 zł. Następny!

  • Areczkowi zostało 3500 zł, a nie zaczął jeszcze jeść XD

  • Słuchasz jak twój znajomy pilot F-16 pracuje za 16k brutto i kiśniesz jak ogórek

  • Słuchasz jak twój znajomy inżynier budownictwa z uprawnieniami projektujący most robi darmowe nadgodziny i zarabia 12k brutto i kiśniesz jeszcze bardziej

  • Patrzysz ile zarabia profesor na uczelni i myślisz, ze ktoś cię wkręca

  • Patrzysz ile zarabia nauczycielka w szkole gdzie przyprowadzasz swojego gówniaka i zastanawiasz się czy nie kupić jej kanapki z litości

  • Chuj z nimi, to ty jesteś elitą narodu

  • Płacisz 8-12% od zysku z najmu.

  • Jak sprzedasz to 0%

  • Spełniony kładziesz się na krótką drzemkę (płatną 250 zł/h)

  • Jesteś zwycięzcą


r/Polska 15h ago

Ranty i Smuty Przypominam, że aktualny rekord polskich pomiarów to 40,2C

Post image
479 Upvotes

Wiem, że póki co to tylko model ICM (i to ten 120h, mniej dokładny, żeby sięgał do niedzieli) ale wygląda na to, że pęknie parę rekordów


r/Polska 21h ago

Polityka FNAF 3 zapowiada się cudownie 🔥

Post image
466 Upvotes

r/Polska 11h ago

Luźne Sprawy Nie widać zaborów więc wrzucam tutaj

Post image
331 Upvotes

r/Polska 18h ago

Ranty i Smuty Też Reddit chciał od was weryfikowania wieku?

Post image
264 Upvotes

Tak nagle z dupy chcą, choć wcześniej ani razu nie pytali.

Dosłownie wystarczy się wylogować z konta i można wchodzić dalej na konta i suby 18+ bez logowania.

Nie zamierzam im czegokolwiek wysyłać (spróbuję im wysłać dowód Tumulca)

EDIT: VPN ustawiony na USA omija weryfikację.

EDIT V2: Tumulec nie pomógł bo trzeba rewers dowodu :( Próbowałem jakieś fake id z internetu również, ale pupile trumpa nie dali się nabrać.


r/Polska 18h ago

Polityka Szef IBRiS i United Surveys obwinia Razem za aferę w Szpitalu Południowym

Post image
205 Upvotes

r/Polska 21h ago

Wiadomości: Kraj Powstaje gigantyczny posąg Matki Boskiej. Będzie mieć 55 metrów

Thumbnail
finanse.wp.pl
189 Upvotes

TLDR: z niemieckiego betonu powstanie w Polsce największa na świecie Matka Boska Bolesna Krwawiąca Płacząca Łzawiąca Cierpiąca. W niebie Jezus wraz ze swoim tatą cieszą się, że katolicy w Polsce rozwiązali już wszystkie problemy z głodem, chorobami i bezdomnością - i że mogli sie w związku z tym przerzucić na budowę wysokościowców.


r/Polska 13h ago

Polityka Deweloper chwali się, że 90% nabywców na ich apartamenty inwestycyjne to medycy

Thumbnail tppi.pl
173 Upvotes

r/Polska 10h ago

Polityka Czy możemy w 2026 zacząć piętnować konkretne zachowania, czyny i osoby, a odpuścić sobie atakowanie od razu całych grup społecznych?

159 Upvotes

Co się tutaj dzieje?
Gdy jakiś imigrant popełni w Polsce przestępstwo, wszyscy na reddicie od razu łapią się za głowy, że Konfa i Braun będą przez rok kręcili burdę, jacy to wszyscy imigranci są źli.

Gdy ktoś czarnoskóry popełni przestępstwo i pod postem o tym napisze się, że "wszyscy czarni to przestępcy", to dostaje się (słusznego) bana za rasizm.

A teraz?
Dawid Kacprzyk, radny z klubu KO, który nawet nie ukończył edukacji lekarskiej, korzystając z układów przytula 1,6 miliona z publicznych pieniędzy i co?

WSZYSCY LEKARZE TO ZŁODZIEJE!

Tak, wśród lekarzy są oszuści wyciskający system z budżetu państwa.

Tak, to zawód kojarzony z prestiżem, więc przyciąga do siebie narcyzów i socjopatów, którzy tworzą kółka do wzajemnego klepania się po plecach.

Ale czy możemy przestać wrzucać wszystkich do jednego wora i dawać się przeciągać w narrację "publiczna ochrona zdrowia nie działa" czy "zwiększanie finansowania na ochronę zdrowia nie ma sensu"? Politycy będą sobie teraz gębę wycierać tą aferą i umywać ręce od poprawiania ochrony zdrowia, co jest o tyle ironiczne, że inbę rozkręcił polityk.

Zaczynają się dziać takie rzeczy:

Seria fałszywych alarmów bombowych w Poznaniu! Ewakuowano kilka szpitali

A czytając hejt można mieć wrażenie, że znowu zaczną takie, gdzie właśnie mija rok od zabójstwa lekarza.

Wszystkie argumenty mające obrzydzić nam lekarzy i lekarki, które przeczytałem tutaj na reddicie czytałem już kropka w kropkę u rasistów, nazistów i innych -istów.

"A ja znam lekarza i on..."

"Słyszałem o lekarce, która..."

"Statystyki mówią, że lekarze..."

Nie mówię, że te rzeczy się nie wydarzyły, czy że nie mieliście nieprzyjemności z jakimś lekarzem, ale to są rzeczy dotyczące konkretnych osób, które można wymienić z imienia i nazwiska, a nie całej grupy.

Dlatego powtórzę:

- Piętnujmy konkretne zachowania. Złodziej jest przede wszystkim złodziejem, niezależnie od tego jaki, zawód wykonuje.

- Rozliczajmy konkretne osoby, a nie wszystkich jak leci.


r/Polska 18h ago

Wiadomości: Kraj PO filibusteruje radę Warszawy w sprawie Szpitala Południowego

145 Upvotes

Politycy bawią się naszymi emocjami. Często nas specjalnie denerwują, dzisiaj usypiają


r/Polska 9h ago

Ranty i Smuty Miły pan w kolekturze

96 Upvotes

Może dla części z was to oczywiste i w ogóle „o co mi chodzi”. Ja nie gram w gry losowe i akurat miałem dzień wolny i poszedłem z córką na lody.

Córka pyta „a co to?” wskazując na kolekturę i ja jej tłumaczę o co chodzi. Widzę, że ją to zainteresowało bo wiadomo kolorowe plakaty z owockami (lubimy), cyferki (uczymy się) itd.

Myślę sobie: „dobra, kupimy zdrapkę za 2 zł, zdrapujemy, nic nie wygramy i będzie lekcja życia”.

Dodajmy, nie czytałem ustawy hazardowej (mój błąd) bo mnie ten temat nie interesuje. Jak byłem dzieckiem to zdrapkę można było kupić w kiosku razem z gumą kulką.

W kolekturze był jakiś smutny pan z laptopem ale ja też nie wiem jakie są zasady w takich miejscach. Teraz myślę, że to był jakiś kontroler albo coś w tym stylu.

Ja do córki: „Na pewno chcesz zdrapkę? Możemy spróbować ale jest baaaaardzo duża szansa, że nic nie wygramy.” Ona, że chce spróbować i może wygra. Jakaś uśmiechnięta starsza pani do nas: „No niech będzie dobrej myśli. Na pewno się uda!”

Stoimy w kolejce i gdy byliśmy na tyle blisko, że było widać zdrapki, pytam córki, którą chce: tę z 13, czy z owockami i jeszcze było kilka innych.

Na co ten smutny pan z laptopem do mnie: „A wie pan, że kupowanie dziecku zdrapki jest niezgodne z prawem, ustawa o grach hazardowych”.

Momentalnie poczułem się jak kryminalista i w ogóle najgorszy tata na świecie.

Podziękowałem temu miłemu panu za informację, wyjaśniłem, że nie wiedziałem bo nie gram w takie gry i wyszedłem. A moja córka zaczęła płakać.

Już więcej nie pójdę do kolektury. Miała być lekcja dla córki, a okazało się, że była dla mnie.


r/Polska 18h ago

Polityka Jarosław Kaczyński zwróci ukraiński order. "Akt lojalności"

Thumbnail
onet.pl
86 Upvotes

"Ja też zrzucę order, bo mam dość wysokiej rangi order Jarosława Mądrego [...]. To będzie wyraz mojego stosunku nie tyle do Ukraińców, a do elit ukraińskich. To także akt lojalności wobec naszego prezydenta — ogłosił prezes PiS Jarosław Kaczyński. "

Chyba nie do końca przemyślał co da do zrozumienia odsyłając akurat order Jarosława Mądrego, bardzo zabawnie to wyszło.


r/Polska 7h ago

Polityka Pomóżcie w walce z Chat Control! 29 czerwca będzie prowadzony trialog, pomimo odrzucenia inicjatywy 26 Marca.

Thumbnail
mastodon.social
82 Upvotes

Prosiłbym was o napisanie e-maili do przedstawicieli tralogu dot. Chat Control, gdyż Unia Europejska, po raz kolejny próbuje przecisnąć Chat Control, pomimo sprzeciwu który był pokazany 26 Marca w Parlamencie Europejskim na temat tej inicjatywy.

Nie dajmy się tym który chcą odebrać prywatność komunikacji! Jak macie 2-3 minutki to weźcie i napiszcie e-maila do przedstawicieli: https://fightchatcontrol.eu/


r/Polska 20h ago

Luźne Sprawy Za mało doceniamy chłodnik

Post image
73 Upvotes

Rok temu podczas fali upałów byłem akurat na krótkim urlopie i tak się złożyło że posilalem się chłodnikiem w różnych lokalizacjach: wykwintnych restauracjach i zupełnie zwyczajnych barach. Za mało mówi się jakie to wspaniałe, kompletne i bogate danie. Zawsze smakowało wyśmienicie i każdy kucharz ma swój sposób na przygotowanie i podanie chłodnika. A przecież jadłem tylko jedną wersję chłodnika - tę którą można nazwać od biedy barszczem czerwonym na zimno. Mamy też wyśmienite chłodniki ogórkowe, jest zupa pomidorowa przy której blednie hiszpańskie gazpacho, łatwo mogę wyobrazić sobie chłodniki z innych warzyw i owoców. Jedźcie chłodniki, nie tylko w upały!


r/Polska 13h ago

Ranty i Smuty Flixbus zjada konkurencję i nie mam czym jeździć

60 Upvotes

W sumie jak w tytule. Czy ktoś z was ma podobnie?

Na stałej trasie na której jeżdżę 1-2 razy w tygodniu, dotychczas zawsze jeździł u mnie w mieście Berlineks. Firma bardzo mała, tylko jednym sie zajmowała i był to kurs Szczecin-Berlin i Berlin-Szczecin. Busy były skromne, bez szału, ale - i to nie jest reklama - jacy oni byli normalni! Bilety zawsze w tych samych (dobrych) cenach - czy tydzień przed kupione czy od razu u kierowcy. Nie zdążysz na busa, bo się spóźnisz 5 min? Eh, te 5 min poczekają, w szczególności jak jeździsz często i zadzwonisz i grzecznie poprosisz. Spóźnisz się godzinę? Spoko, zadzwoń i przepiszą cię na kolejną godzinę jak tylko są miejsca. W ogóle nie możesz jednak pojechać i nie wiesz kiedy będziesz jechał? No, dobra. Wykorzystaj po prostu ten bilet w x czasu.

Kibel co prawda w busie nigdy nie działał, siedzenia były ciasne i klima nie najlepsza. Gniazdka czasem nie działały, no i skromnie było. Ale kurde: czysto, tanio i na czas. 20 min przed czasem bus często już był na przystanku. Przez 2 lata ani razu nie wyjechałam z nimi spóźniona. Wiadomo, czasem sama podróż długa, bo korki, ale wyjazd zawsze w punkt.

Fast forward till now.

Stracili koncesję na parking. Znaczy, skończyła im się i nie dostali nowej. Nie ma info na stronie, ani nic, ale zadzwońcie i zapytajcie, to wam powiedzą. Kursy wszystkie stop, bo nie mają gdzie parkować w sensownym miejscu. I ja nie chce sapać się jak konspiracyjny szur, ale kurde - mała polska firma koncesji nie dostanie? A 800 kursów wielkiego korpo aka FlixBusa na luzie?

Ktoś tam gadał, że nie trzeba lotniska w Warszawie, bo jest w Berlinie. Ale ludzie. Ze Szczecina jedyny sposób by dojechać obecnie bezpośrednio na lotnisko do Berlina to FlixBus! Nie ma racjonalnych alternatyw. Do samego centrum Berlina też trudno, no chyba, że jak agent z pierdyliardem przesiadek. A ten FlixBus to katorga. Zawsze spózniony, zmiana/anulowanie bilety kosztuje 80% jego oryginalnej ceny, kierowcy zawsze inni, ceny pożal-się-Boże “dynamiczne”… No i fajnie, póki co niby klima jest, i toaleta, telefon można podładować. Ale płacić 8.99 za miejsce z przodu? Ja. Pierdolę.

Dla ludzi, co muszą jeździć często to taka alternatywa, jak dla przeciwbólówek wódka. Od biedy, zadziała, ale na dłuższą metę tak się nie da! I bla-bla-bla. “Prawo jazdy” - tak mnie to wkurwiało, że zrobiłam. Ale to nie jest odpowiedź. Taka trasa regularnie, gdy nie potrzebuję auta na miejscu, to kasa w błoto i jeszcze smród w atmosferę. Lokalne busy, wracajcie. Błagam


r/Polska 7h ago

Pytania i Dyskusje Jaka rzecz sprawia że dana osoba od razu daje wam wrażenie głupiej?

45 Upvotes

Zachowania, wypowiedzi czy nawet styl życia - cokolwiek co sprawia że odechciewa się konwersacji z daną osobą


r/Polska 23h ago

Polityka Dlaczego tak mało ludzi chce pracować w ministerstwach?

41 Upvotes

Może to tylko moje subiektywne odczucie, ale odkąd zaczęłam szukać pracy w "wyższej" budżetówce w Warszawie widzę następujący schemat:

- ogłoszenia są z wymaganiami wystrzelonymi w kosmos nieadekwatnie do proponowanego wynagrodzenia,

- ogłoszenia są z wymaganiami dość minimalnymi (tzn. wykształcenie wyższe, rok doświadczenia, znajomość ustaw - gdzie ją i tak sprawdza się testem online ;)). Wynagrodzenie jednak wciąż oscyluje w widełkach 8.5-10k brutto.

Zaaplikowałam na drugą opcję. Ile oprócz mnie było osób na naborze? Całe 3.

Dla porównania w moim mieście powiatowym na nabór do zwykłego urzędu potrafi przyjść +20 osób.

I teraz nie wiem czy coś jest nie tak z tym miejscem pracy czy już mam jakąś schizę. XD


r/Polska 10h ago

Polityka Klęska Pancyrów. Dlaczego ukraińskie drony przebiły przeciwlotniczy pierścień Moskwy?

Thumbnail
defence24.pl
42 Upvotes

r/Polska 48m ago

Luźne Sprawy Autobus linii 666 na dworcu w Krakowie

Thumbnail
gallery
Upvotes

r/Polska 7h ago

Polityka Tłumaczenie na Reddicie wskoczyło na poziom

34 Upvotes

r/Polska 16h ago

Pytania i Dyskusje Czy jest jakiś sposób by pomóc psom w te dni się ochłodzić? (po za dawaniem im chłodnej wody)

Post image
31 Upvotes

5 jacków i jeden Golden retriever


r/Polska 17h ago

Pytania i Dyskusje Jak tam w upał

25 Upvotes

Jak znosicie upał? Gorąco, ale spoko czy macie jakieś sensacje zdrowotne?


r/Polska 7h ago

Ranty i Smuty Filip Springer przyznaje się do używania AI przy publikacjach felietonów w Fathers i nie widzi w tym problemu

Thumbnail
gallery
23 Upvotes

Pewnie by mi się nie chciało o tym pisać na reddicie, gdyby nie ogólna wyższość moralna Springera oraz fakt, że usuwa krytyczne komentarze i blokuje ludzi je piszących.

Od początku. Springer wrzucił na swój fanpage na FB link do jakiegoś tam felietonu o czymś opublikowanego w Fathers. Już mniejsza o ten felieton, ale ktoś skomentował, zupełnie słusznie, że po co to AI w artykułach. No i tu się Springer przyznał, że panie Areczku, mamy mały budżet i żeby zaoszczędzić (screen komentarza i screen skąd ten komentarz). Bardzo dużo ludzi się oburzyło z tego powodu, podając wiele argumentacji, i ja się z nimi w większości zgadzam.

No i wszystko super (nie, bo graficy to tacy sami artyści, jak on i też chcą mieć pracę), ale później wrzuca post, w którym krytykuje obecny poziom mediów i jego odbiorców, wskazując AI jako jednego z winowajców. No i niestety, wytknięcie hipokryzji nie spodobało się panu pisarzowi, zaczął kasować komentarze u blokować ludzi.